کد خبر: ۶۲۴۸
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۷
پپ
صفحه نخست » عطارباشی

شستشوی پا‌ها با آبگرم و نمک کاری بسیار مفید است، اما اصطلاح سم‌زدایی درباره این موضوع صحیح نیست.

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، محمدباقر مینایی متخصص طب سنتی در گفت‌وگو باباشگاه خبرنگاران؛ دربارهسم‌زدایی بدن با پاشویه آب و نمک، اظهار کرد: شست‌شوی پا با ترکیب آب گرم و نمک، کاری بسیار مفید است اما اصطلاح سم‌زدایی درباره این موضوع درست نیست.

وی ادامه داد: شستشوی کف پا با محلول رقیق آب و نمک به دلیل جاذب بودن ملکول‌های اتم موجود در محلول باعث می‌شود تا با جذب آب میان‌بافتی تجمع یافته در کف پا که بر اثر پیاده روی و ایستادن‌های طولانی ایجاد شده است، شرایط بهبود پیدا کند اما با این کار سم‌زدایی صورت نمی‌گیرد.

وی بیان کرد: افراد دیابتی که در کف پای خود احساس برجستگی می‌کنند به‌صورتی که گویا روی سنگ راه می‌روند؛ یا کسانی که کف پای آن‌ها گزگز کرده و معمولا سرد است و یا حتی کسانی که کف پای آن ها بیش از حد گرم می‌شود، آب ولرم که هیچ ماده‌ای به آن افزوده نشده باشد بهترین ماده است؛ شستشو مداوم پا با آب ولرم به‌مرور مشکلات بیمار را حل می‌کند.

مینایی در خصوص علت این اختلالات، گفت: تری‌گلیسیرید واسیداوریکدو ماده محلول در چربی هستند؛ این مواد گاهی در مفاصل و گاهی در بخش‌های میان‌بافتی تجمع پیدا کرده و معمولا مشکلاتی مثل تورم را در پی دارند؛ حرارت آب هنگام ماساژ این بافت چربی را باز کرده و باعث پخش شدن این مواد می‌شود.

این متخصصطب سنتیتأکید کرد: چربی جامد بر خلاف چربی مایع، طبعی سرد دارد، مانند آب که در حالت مایع طبع آن رو به گرمی می‌رود اما در صورت انجماد طبع سرد پیدا می‌کند، به همین دلیل در صورت تجمع آن در کف پا ممکن است مشکلات بسیاری به وجود آورد.

وی یادآوری کرد: آب با تحریکغشای سلول‌های پوستیتجمع مواد در آن قسمت را تنظیم کرده و یکی از بهترین راه‌های استراحت پا محسوب می‌شود.

نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: