یک نسخه کامل برای بی‌اشتهایی

در کاهش اشتها عوامل مختلفی دخیل هستند که تشخیص به موقع آن‌ها می‌تواند در رفع این مشکل بسیار موثر باشد.

ژاله علی اصل ممقانی متخصص طب سنتی ایرانی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره درمان بی‌اشتهایی در طب سنتی اظهار کرد: زمانی که اشتیاق شما برای خوردن غذا کاهش می‌یابد، دچار بی‌اشتهایی می‌شوید. اشتها توسط مشارکت سیستم عصبی و دستگاه گوارش تنظیم می‌شود. شرایط بسیار متنوعی می‌تواند باعث کاهش اشتها شود.

وی گفت: در برخی از موارد ممکن است از دست دادن اشتها به‌دلیل عفونت‌های باکتریایی، ویروسی، قارچی مانند عفونت دستگاه تنفس فوقانی، ذات‌الریه، ورم معده و روده،کولیت، عفونت پوستی، مننژیت و بارداری نیز باشد، در واقع مادران باردار ممکن است در سه ماهه اول بارداری دچار کاهش اشتها شوند.

این پزشک طب سنتی گفت: عوامل روانشناختی و شرایط بهداشت روان می‌توانند تأثیر قابل توجهی در اشتهای فرد داشته باشند. این موارد می‌تواند شامل افسردگی، اضطراب، موارد وحشت‌زدگی، فشار، غم و اندوه و بی‌اشتهایی عصبی باشد.

او بیان کرد: اگر کودک شما همیشه خسته و تحریک‌پذیر است، ممکن است با کمبود اشتها مرتبط باشد. در اینجا به چند دلیل شایع که باعث می‌شود کودکان اشتهای خود را از دست بدهند اشاره می‌‌شود.

استرس

وی افزود: استرس می‌تواند تأثیرات منفی بسیاری از جمله از دست دادن اشتها در کودکان خردسال داشته باشد. اگر متوجه شدید که کودک شما علاقه خود را به غذا خوردن از دست داده یا خواب سختی دارد، ممکن است از استرس رنج ببرد. برای رفع اشتهای ضعیف فرزند خود، باید علت استرس را شناسایی کرده و آن را کاهش دهید. برخی از دلایل عمده استرس در دوران کودکی عبارت‌اند از مسائل خانوادگی مانند مرگ در خانواده، مرگ حیوان خانگی یا تولد خواهر و برادر. افسردگی نیز می‌تواند دلیل دیگری برای از دست دادن اشتهای کودک باشد. بیشتر والدین افسردگی را با غم و اندوه اشتباه می‌گیرند. اما غم و افسردگی یکسان نیستند. احساس غم و اندوه با گذشت زمان از بین می‌رود، اما افسردگی این‌گونه نیست. افسردگی نه‌تنها کودک را ناراحت می‌کند بلکه در زندگی عادی او نیز اختلال ایجاد می‌کند.

دکتر ممقانی در ادامه بیان کرد: کم‌خونی یکی دیگر از دلایل احتمالی کاهش اشتهای کودک است. کودکان مبتلا به کم‌خونی بی‌حال، خسته و تحریک‌پذیر به نظر می‌رسند. در صورت عدم درمان، کم‌خونی می‌تواند در رشد و عملکرد کودک شما اختلال ایجاد کند. اگر مشکوک به کم‌خونی در فرزند خود هستید، آزمایش خون انجام دهید.

اوافزود: کرم روده می‌تواند باعث از دست دادن اشتها در کودکان شود. کرم‌ها وارد دستگاه گوارش کودک می‌شوند و در آنجا به عنوان انگل زندگی می‌کنند و باعث خونریزی روده‌ای، از دست دادن اشتها، اسهال خونی و... می‌شوند. معمولا این کودکان علائمی مانند دل پیچه، دندان قروچه و افزایش آب دهان به‌ویژه شب‌ها دارند.

ممقانی بیان کرد: حرکات نامنظم روده در کودکان می‌تواند منجر به یبوست شود. کاهش اشتها در کودکان می‌تواند در اثر یبوست باشد. نشانه یبوست مدفوع سخت است؛ کودک به دلیل درد در هنگام دفع مدفوع سفت از خوردن امتناع می‌کند.

چه موقع به دنبال درمان فوری باشید

او ادامه داد: اگر بدون دلیل مشخص شروع به کاهش سریع وزن می‌کنید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین در کنار کاهش اشتها، ممکن است علائم زیر را تجربه کنید.

درد معده سوزش سردل احساس سیری سریع زرد شدن پوست یا چشم‌ها خون در مدفوع آن‌ها. اگر افراد هر‌یک از این علائم را تجربه کردند، باید به پزشک مراجعه کنند که بتواند علت اصلی آن را دریابد.

این متخصص طب سنتی بیان کرد: برای درمان ساده بی‌اشتهایی بهتر است ازخوردن غذا‌های مغذی و کم‌حجم مانند زرده تخم‌مرغ عسلی، آبگوشت غلیظ شده، حریره بادام، مصرف وعده‌های غذایی مکرر کم‌حجم و ورزش سبک نیز ممکن است به افزایش اشتها کمک کند.

او در نهایت افزود: برای افزایش اشتها به خصوص در کودکانی که تمایل به خوردن مایعات خنک دارند و زیاد آب می‌خورند، محدود کردن غذا‌های تند و شور و تنقلات مانند انواع چیپس، خوردن میوه انار یا رب‌انار ملس، شربت آبلیمو و مربای به بسیار کمک‌کننده است.