خواص بی‌نظیر دمنوش رازیانه

دمنوش رازیانه برای بدن انسان همچنین بیشتر بیماری‌ها و تسکین درد‌ها شفابخش است.

دمنوش رازیانه برای بدن انسان خواص زیادی دارد که می‌تواند در بیشتر بیماری‌ها مانند یک داروی شفا بخش برای فرد باشد. در این گزارش به برخی از خواص گیاه رازیانه همچنین دمنوش آن که باعث تسکین دردها می‌شود اشاره شده است.

تأثیر دمنوش رازیانهروی دستگاه قلبی ـ عروقی تأثیر خوبی دارد زیرا این گیاهرقیق‌کننده خون است، بنابراین برای کسانی که مبتلا به تصلب شرایین یا انسداد رگ‌ها هستند مفید است. در خانم‌های بالای ۵۰ سال که مشکلات قلبی ـ عروقی و کبدی دارند و میزان سموم در بدن آن‌ها بالا است، دمنوش رازیانه یک گزینه خوب به شمار می‌رود زیرا همچنین باعث اتساع عروق می‌شود و از این طریق گردش خون را در بدن تسهیل می‌کند. دمنوش رازیانه برای کاهش کلسترول و فشارخون کارایی دارد و به این ترتیب برای افرادی که دچار حمله قلبی می‌شوند، مفید است.

گیاه رازیانه برای درمان بیماری دیابت توصیه شده و روی دستگاه عصبی تأثیر زیادی دارد. این دمنوش، مغز را فعال کرده و آرام‌بخش است. از دمنوش این گیاه می‌توانبرای رفع سردرد‌های میگرنی استفاده کرد. رازیانه اثر فعال‌کننده مراکز عصبی مغز را برعهده دارد.

یکی دیگر از خواص این دمنوش تأثیر روی دستگاه ادراری و تناسلی است.برگ‌های رازیانه، ادرارآور است و اوره و اسیداوریک بدن را دفع می‌کند. دمنوش رازیانه درد حین عادت ماهانه را کاهش می‌دهد؛ ولی می‌تواند باعث افزایش خون‌ریزی شود و برای کسانی که قطره‌قطره ادرار می‌کنند نیز مفید و دفع‌کننده سنگ‌های مجاری ادراری است.

دمنوش رازیانه علاوه بر تأثیر روی غدد، اثر زیاد کننده شیر در زنان شیر ده هم دارد. تاثیر روی دستگاه تنفسی از دیگر خواص این گیاه است که برای برطرف کردن آسم، سرفه و تنگی‌نفس از آن به مقدار سه فنجان در روز استفاده می‌شود.

رازیانه برونشیت را تسکین داده و گشادکننده مجاری تنفسی است. این گیاه پرخواص التهاب غشای مخاطی دستگاه تنفس را کاهش می‌دهد؛ تأثیر روی دستگاه حرکتی از دیگر خواص این دمنوش شفا بخش است که درد‌های مفاصل را برطرف کرده و ضدرماتیسم است.

رازیانه روی دستگاه گوارش نیز تأثیر دارد و اشتهاآور و مقوی معده است همچنین دارای فوایدی مثل ازبین‌برنده نفخ و گاز معده، ملین و مسهل هم است؛ برطرف‌کننده حالت تهوع و آشفتگی، پیشگیری از ابتلا به سرطان روده، خلط‌آور، ازبین‌برنده کرم روده کودکان و دمنوشی مفید برایسوءهاضمه از دیگر خواص رازیانه محسوب می‌شود.