زمانی برای تنفس تازه خانه


سعیده میرنظری

ایام پایانی سال، فرصت مناسبی است تا با هزینه‌های کم، ظاهر خانه را کمی تغییر دهیم. بالا رفتن بی‌سابقه قیمت‌ها، دست خیلی‌ها را برای تغییرات اساسی منزل بسته است اما یکی از کم‌هزینه‌ترین کارهایی که برای تغییر دکوراسیون می‌توانید انجام دهید تعویض روکش مبلمان است. با استفاده زیاد در طولانی‌مدت، بالشت‌های نشیمنِ مبل دچار فرورفتگی می‌شود و ظاهری کهنه پیدا می‌کند. در درجه اول ممکن است فکر تعویض مبلمان به ذهن شما برسد. اما روشی کم‌هزینه‌تر وجود دارد و آن تعویض روکش مبل است. با انتخاب رویه جدید برای مبل، نمایی متفاوت در دکوراسیون به وجود خواهد آمد. با انتخاب پارچه جدید و نو کردن مبل، جلوه جدیدی به خانه دهید. با ما همراه باشید تا با نظرات کارشناسان طراحی دکوراسیون داخلی نکات بیشتری در مورد تعویض روکش مبل بدانید.

تعویض روکش مبل راحتی

تمام سطح مبل‌های راحتی با پارچه پوشانده شده است. به دلیل کاربرد این مبل در بخش نشیمن خانه و استفاده زیاد از آن، بیش از سایر انواع مبلمان دچار سایش می‌شود. فوم به کار رفته در بخش نشیمن به‌مرور زمان کیفیت خود را از دست می‌دهد و ظاهری زننده پیدا می‌کند. هنگام تعویض روکش بالشت‌ها می‌توانید فوم اسفنجی درون آن را نیز عوض کنید.

تعویض روکش مبل در منزل

اگر صدمه زیادی به مبل وارد نشده و فقط می‌خواهید رویه آن را تغییر دهید با توجه به مدل مبلمان می‌توانید کار تعویض رویه را در منزل انجام دهید. روکش قدیمی را از مبل جدا کنید. اندازه آن را به دست آورید. پارچه مناسب را در ابعاد مورد نظر خریداری کنید و مقدار اضافه‌ای را که برای داخل کار نیاز است در نظر داشته باشید تا با کمبود پارچه روبرو نشوید. با ابزار مناسب آن را به مبل منگنه یا چسب بزنید. اما اگر ابزار و مهارت کافی را در این خصوص ندارید این کار را به متخصص ماهر بسپارید.

جنس روکش

پارچه مناسب برای روکش مبل باید نرم و با استحکام بالا باشد. روکشی را انتخاب کنید که در برابر مواد شیمیایی مقاومت کند تا بتوان آن را به‌راحتی تمیز کرد و آثار لک و چربی روی مبل نماند. کتان، نخی، چرم و آکریلیک رویه‌های مناسبی برای مبل راحتی هستند.

نکته مهمی که در مورد پارچه چرم وجود دارد این است که چرم طبیعی قیمت بسیار زیادی دارد و پارچه های چرم موجود در بازار بیشتر چرم مصنوعی هستند. اگر پارچه را انتخاب کردید باید بدانید چرم در گذر زمان پوسته پوسته می‌شود و برای مراقبت از چرم باید با روغن مخصوص آن را چرب کرد. برای جلوگیری از احتمال پارگی هنگام نصب و دوخت، بهتر است کار تعویض روکش مبل از جنس چرم را به دست افراد ماهر بسپارید.

رنگ روکش مبل

روان‌شناسی رنگ در دکوراسیون را مطالعه و رنگ مناسب منزل خود را انتخاب کنید؛ پارچه‌های رنگارنگ برای دکوراسیون بوهمی، رنگ سفید و روشن برای دکوراسیون مینیمال، رنگ گرم برای مکان هایی که دمای بصری در آن‌ها به سردی گرایش دارد و برعکس. اگر بچه کوچک در خانه دارید یا رفت‌وآمد در خانه زیاد صورت می‌گیرد رنگ‌های تیره را انتخاب کنید تا زود لک نشود و ظاهر نا مناسبی پیدا نکند.

اگر در انتخاب طرح و رنگ دقت نکنید و بدون توجه به فضای کل خانه، روکش را خریداری کنید حتی با تعویض روکش مبل نیز نمای خانه تغییری نخواهد کرد. اما اگر از این عناصر طراحی داخلی، رنگ و طرح، بهره بگیرید می‌توانید نمایی دل‌نشین به اتاق بدهید. طرح های بزرگ و پر رنگ برای فضاهای وسیع و طرح‌های ریز و کم‌رنگ برای خانه‌های کوچک پیشنهاد می‌شود.

رویه‌کوبی

مهم‌ترین و آخرین قسمت تعویض روکش مبل، رویه‌کوبی است. به مجموعه‌ای از کارهایی که برای تعمیرات مبل انجام می‌شود، رویه‌کوبی می‌گویند؛ از جمله اتصال نشیمن به بدنه، کشش مناسب روکش، تعمیر اسکلت و پایه مبل و حتی اضافه کردن فوم و اسفنج. برای اینکه روکش مبل به خوبی روی مبل بنشیند، چین و چروک روی پارچه نماند یا کشش پارچه زیاد نباشد باید مبل را رویه‌کوبی کرد.