فیبروم از نکاه طب سنتی
رایج‌ترین علامت فیبروم، «بی‌علامتی» است

راهکار درمانی طب سنتی برای فیبروم، همان رعایت اصول شش‌گانه طب سنتی است؛ مصرف گوشت گاو و گوشت‌های مانده مثل سوسیس و کالباس، خون ناسالم در بدن تولید می‌کنند و منجر به تولید ورم‌هایی در بدن می‌شوند که همان فیبروم است.

دکتر مژگان تن‌ساز، پزشک متخصص طب ایرانی درباره علل ایجاد فیبروم رحمی اظهار کرد: «رحم» سه لایه دارد؛ لایه داخلی آن آندومتر، لایه میانی یا میوم و لایه بیرونی؛ فیبروم توده‌هایی است که داخل بخش‌های مختلف رحم رشد می‌کند و بسته به اینکه که در کدام‌ یک از این لایه‌ها باشد و شروع به رشد کند و همچنین بسته به اندازه آن، علائم مختلفی را در فرد به‌ وجود می‌آورد.
وی با بیان اینکه فیبروم در سن باروری از ۲۰ تا ۵۰ سال شایع است و بالا رفتن سن، ژنتیک روی آن تأثیرگزار بوده، در و نژاد‌های خاص مثل آسیایی و آفریقایی، شایع‌تر است، تصریح کرد: رایج‌ترین علامت فیبروم، «بی‌علامتی» است؛ فیبروم معمولا به‌طور اتفاقی در سونوگرافی‌هایی که به‌دلایل دیگر انجام می‌شود، کشف می‌شود.
تن‌ساز متذکر شد: فیبروم‌هایی که در لایه آندومتر قرار دارند، معمولا با علامت خون‌ریزی‌های شدید قاعدگی یا طولانی‌تر شدن دوره قاعدگی، خود را نشان می‌دهند، اما فیبروم در لایه میوم و لایه خارجی، گاهی با درد و تکرر ادرار همراه است.
وی یادآور شد: افرادی که دارای سبک زندگی نادرست، عدم‌تحرک و اضافه‌وزن هستند، بیش از سایرین مستعد ابتلا به فیبروم هستند.
این متخصص طب ایرانی اظهار کرد: فیبروم بر باروری اثرگذار است و بسته به اینکه فیبروم کجا باشد، می‌توان گفت که آیا شخص می‌تواند باردار شود یا خیر؛ گاهی محل فیبروم به‌ گونه‌ای است که برای بارداری هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما اگر فیبروم در ناحیه آندومتر باشد و اندازه آن نیز بزرگ باشد، ممکن است فرم رحم را تغییر دهد و مانع لانه‌گزینی شود همچنین باروری را به تأخیر بیندازد و یا حتی اگر باروری اتفاق افتاد، ممکن است باعث سقط شود.
تن‌ساز تصریح کرد: بارداری تأثیرات متفاوتی بر فیبروم دارد، مطالعات نشان داده است که حدود یک‌سوم فیبروم‌ها در بارداری بزرگتر می‌شوند، اما انواع خاصی از فیبروم نیز وجود دارند که پس از بارداری کوچک‌تر می‌شوند؛ پس می‌توان گفت فیبروم در بارداری دارای تأثیرات ضد و نقیضی است.
وی اضافه کرد: فیبروم در بارداری ممکن است آن‌قدر بزرگ شود که فرد دچار زایمان زودرس شود و شایع‌ترین علامت آن در بارداری درد است؛ زایمان سزارین در افرادی که فیبروم دارند، شش برابر بیشتر از سایر افراد است.
این متخصص طب ایرانی متذکر شد: فیبروم‌ها معمولا بدخیم نیستند، موارد نادری از آن‌ها وجود دارد که به‌ شکل سرطانی در می‌آیند و پزشک از طریق ام‌آر‌آی به تشخیص آن‌ها می‌پردازد.
تن‌ساز تصریح‌کرد: در طب رایج در آخرین مرحله از دو روش میومکتومی، که به‌ معنی برداشتن خود میوم یا فیبروم است، و هیسترکتومی که برداشتن کل رحم است، استفاده می‌شود که در افرادی که هنوز ازدواج نکرده‌اند یا به‌تعداد کافی فرزند ندارند، روش میومکتومی به‌کار گرفته می‌شود، اما گاهی در حین عمل پزشک مجبور می‌شود کل رحم را در بیاورد، زیرا عروق خون‌رسانی‌دهنده به فیبروم بسیار زیاد است.
وی متذکر شد: کسانی که فیبروم را جراحی کرده‌اند، نیز باید در نظر داشته باشند که احتمال بازگشت فیبروم بسیار زیاد است و با داشتن سبک زندگی درست می‌توانند احتمال ابتلا را بسیار کاهش دهند.
تن‌ساز در پاسخ به این سؤال که طب سنتی چه راهکار‌هایی را برای درمان فیبروم پیشنهاد می‌دهد، گفت: نخستین راهکار درمانی طب سنتی برای فیبروم، همان رعایت اصول شش‌گانه طب سنتی است؛ مصرف گوشت گاو و گوشت‌های مانده مثل سوسیس و کالباس، خون ناسالم در بدن تولید می‌کنند و منجر به تولید ورم‌هایی در بدن می‌شوند که همان فیبروم است.
وی متذکر شد: اگر فیبروم دچار خونریزی شود، اولویت در درمان، جلوگیری از خون‌ریزی است، زیرا حیات فرد را به مخاطره می‌اندازد؛ در این زمان، پزشک دیگر به سایز فیبروم فکر نمی‌کند.
تن‌ساز ادامه داد: گاهی این خون‌ریزی ممکن است بسیار شدید باشد تا حدی که فرد دچار کمبود خون شود، در این زمان مصرف غذا‌های خون‌ساز بسیار مهم است؛ خوراکی‌هایی مثل زرده تخم‌مرغ که هضم آسانی دارد و گوارش را دچار مشکل نمی‌کند، بسیار خوب و مفید است، همچنین مصرف روزی دو تا شش قاشق غذاخوری شیره انگور همراه با آب، نیز برای خونسازی بسیار مفید است. استفاده روزانه از مغز‌ها که دارای خاصیت ضدالتهابی هستند و این فرضیه در مورد فیبروم وجود دارد که فیبروم نوعی التهاب، است، بسیار سفارش شده است.
وی متذکر شد: از انجا که در زمان قاعدگی و خون‌ریزی‌های فیبروم، سیستم گوارش، دچار اختلال می‌شود خوردن جگر توصیه نمی‌شود چون هضم جگر سخت است و خونی که تولید می‌کند خون خوبی نیست. در این دوران مصرف گوشت گوسفند جوان، بسیار توصیه می‌شود.