وقتی بادگلو خطرناک می‌شود
7 زنگ خطر برای یک مشکل گوارشی

اگر زیاد غذا بخوریم، با عجله بخوریم و یا نوشابه‌ گازدار زیاد بنوشیم احتمالا دچار بادگلو زدن می‌شویم تا هوای اضافی درون معده را دفع کنیم. بادگلو زدن هم مانند سایر عملکردهای طبیعی بدن مانند باد شکم، ادرار کردن و مدفوع کردن چیزی نیست که بابت آن شرمنده باشیم؛ اما گاهی لازم است نسبت به آن کمی حساس‌تر و دقیق‌تر بشویم و به جای این‌که نادیده‌اش بگیریم باید علت را پیدا کنیم.

مطلب زیر برگرفته از سایت سلامت تبیان را بخوانید تا در مورد زنگ هشدار این عملکرد بدن بیشتر بدانید.

چرا بادگلو می‌زنیم؟

بادگلو یا بادگلو، شیوه‌ بدن برای خروج هوای اضافی از سیستم فوقانی گوارشی است. بیشتر ما هنگام خوردن و آشامیدن، آدامس جویدن، نوشیدن نوشابه‌های گازدار، سیگار کشیدن، حرف زدن و یا وقتی که با عجله غذا می‌خوریم، هوای اضافی می‌بلعیم.

بادگلو زدن معمولا جایی برای نگرانی ندارد زیرا یک عملکرد طبیعی است و خودش متوقف می‌شود. هوای اضافی که می‌بلعیم معمولا به معده نمی‌رسد بلکه در مری جمع می‌شود.

بادگلو همراه با سوزش سر دل

اگر زیاد بادگلو می‌زنید و سوزش سر دل هم دارید پس احتمالا دچار ریفلاکس اسید معده به مری هستید. ریفلاکس، جدی‌تر از سوزش معده است و موجب برگشتن اسید معده به مری، حلق و دهان می‌شود.

بادگلو همراه با استفراغ

معمولا استفراغ به تنهایی نیز چیزی است که بیشتر افراد را نگران می‌کند اما اگر همراه با بادگلو‌های زیاد باشد می‌تواند نشان‌دهنده‌ فتق هیاتال، ریفلاکس اسید، اختلال گاستروپارسیس (تأخیر در تخلیه‌ معده) و یا زخم معده باشد.

بادگلو همراه با کاهش وزن بی‌دلیل

اگر بادگلو همراه با کاهش وزن ناخواسته باشد یک زنگ خطر است. هر چند این حالت می‌تواند علامت التهاب باشد اما این امکان نیز وجود دارد که ناشی از یک عفونت، زخم، سرطان یا افسردگی شدید باشد.

بادگلو همراه با یبوست یا اسهال

همه‌ افراد گاهی دچار اسهال یا یبوست می‌شوند. اما اگر اسهال یا یبوستتان همراه با بادگلو زدن بود، ممکن است علامت سندروم روده تحریک پذیر، بیماری سلیاک، بیماری کرون و یا کولیت زخمی باشد.

بادگلو همراه با نفخ شدید

اگر نفخ شما آن‌قدر شدید است که موجب تورم شکمتان شده می‌تواند علامت مشکل جدی‌تری باشد. برآمدگی شکم و بادگلو زدن می‌تواند علامت آلرژی یا عدم تحمل، انسداد جزئی روده، کیست تخمدان، فیبروم رحم و یا سایر بیماری‌ها باشد.

چه باید کرد؟

اگر مطمئن شدید که بادگلو‌های شما علت خطرناکی ندارند یا ناشی از مشکل خاصی در سلامتی‌تان نیستند، می‌توانید با رعایت نکات زیر از بادگلو زدن‌هایتان کم کنید:

ـ شیوه‌ خوردن و نوشیدنتان را تغییر دهید؛ آهسته‌تر غذا بخورید، هنگام جویدن غذا حرف نزنید، با نی ننوشید و غذای کمتری در دهان بگذارید.

ـ بعد از غذا چای زنجبیل بنوشید. زنجبیل موجب تسکین ناراحتی‌های گوارشی شده و از بازگشت اسید معده به مری جلوگیری می‌کند.

ـ جویدن دانه‌های رازیانه بعد از وعده‌های غذایی نیز از دیگر راهکارهای کمک ‌کننده است. این ماده‌ غذایی موجب خروج گاز از روده‌ها و هضم بهتر غذا می‌شود.

ـ نوشیدن چای بابونه یکی دیگر از گزینه‌های مفید برای پیشگیری از ریفلاکس اسید معده است.

ـ رژیم غذایی‌تان را اصلاح کنید؛ نوشابه‌های گازدار ننوشید. دی اکسید کربن می‌تواند موجب نفخ و بادگلو شود، آدامس نجوید و آبنبات سفت نخورید چون باعث می‌شوند بیشتر از حد نرمال هوا ببلعید، کمتر غذای نشاسته‌دار، قندی و یا فیبردار مصرف کنید زیرا نفاخ هستند مانند حبوبات، بروکلی، پیاز، کلم برگ، نان سبوس‌دار و موز. اگر عدم تحمل لاکتوز دارید از مصرف غذاهایی که باعث سوزش معده می‌شوند،‌ مانند کافئین، گوجه‌فرنگی و مرکبات پرهیز کنید.

ـ اگر از دندان‌های مصنوعی استفاده می‌کنید حتما کاملا اندازه باشند. چون دندان مصنوعی اگر خوب روی فکتان جا نیفتد باعث می‌شود هوای بیشتری هنگام غذا خوردن ببلعید.

ـ اگر گرفتگی بینی دارید از اسپری آب‌نمک یا ضد احتقان استفاده کنید. گرفتگی بینی و گرفتگی سینوس می‌تواند به دلیل سرماخوردگی، آلرژی و یا عفونت سینوس‌ها به وجود بیاید و شرایطی ایجاد کند که هوای زیادی ببلعید.

در نهایت این‌که اگر فکر می‌کنید بادگلو‌هایتان زیاد و خارج از حد طبیعی شده‌اند یا علائم گفته شده را دارید حتما به پزشک مراجعه کنید.