کد خبر: ۶۶۳۳
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۰
پپ
صفحه نخست » پزشکی


یک فوق‌تخصص گوارش کودکان درباره علائم هپاتیت در کودکان و رژیم غذایی مصرفی توضیح داد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، پژمان روحانی فوق‌تخصص گوارش کودکان با اشاره به علائم هپاتیت در کودکان اظهار کرد: احساس مریضی و ناخوشی، تحریک و احساس ناراحتی در معده به‌ویژه در گوشه بالا سمت راست، خستگی و بی‌حالی، زردی، قسمت سفید چشم، ادرار تیره رنگ، مدفوع کم‌رنگ، دل‌درد و حالت تهوع همراه با استفراغ یا بدون استفراغ را اگر در کودکان مشاهده کردید باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

وی با اشاره به تشخیص هپاتیت در کودکان افزود: معاینه فیزیکی می‌تواند تورم و بزرگ شدن کبد را نشان دهد یا ندهد، از جمله مواردی است که می‌تواند به تشخیص هپاتیت در کودکان کمک کند، همچنین آزمایش خون برای بررسی آنزیم‌های کبدی که هنگام آسیب کبدی یا عفونت کبد افزایش می‌یابد، توصیه می‌شود.

روحانی با اشاره به اینکه انجام آزمایش خون برای بررسی وجود هر‌یک از پنج ویروس ایجاد‌کننده هپاتیت لازم است، اظهار کرد: در مواقعی نمونه‌برداری از کبد برای تایید التهاب مشکوک در هنگامی که سایر آزمایش‌ها نتیجه درستی ارائه ندهد، تجویز می‌شود تا میزان دقیق آسیب کبدی تعیین شود.

این فوق‌تخصص گوارش کودکان با اشاره به اینکه باید برای جلوگیری از عفونت، کودکان یا هر کسی که قبلا واکسینه نشده‌اند، باید علیه هپاتیت Aو B واکسینه شوند، ادامه داد: هیچ واکسنی علیه هپاتیت نوع C،D و E وجود ندارد ، لذا پس از بروز هپاتیت، درمانی برای آن وجود ندارد بلکه روش‌های درمانی که برای آن‌ها صورت می‌‌شود برای جلوگیری از آسیب بیشتر به کبد و تسکین علائم است .

وی بیان کرد: بیشتر موارد هپاتیت حاد با گذشت زمان برطرف می‌شوند، برای هپاتیت خود‌ایمن می‌توان از داروهای خاص برای کنترل سیستم ایمنی بیش از حد فعال‌شده استفاده کرد.

روحانی با اشاره به غذای کودک مبتلا به هپاتیت گفت: هپاتیت در کودکان می‌تواند بسیار سریع گسترش یابد و کشنده باشد، این بیماری می‌تواند باعث آسیب دائمی در کبد شود، برای بیماران هپاتیت بسیار مهم است که رژیم غذایی خود را با خوردن انواع مواد غذایی مناسب رعایت کنند.

وی افزود: رژیم غذایی باید مناسب سلامت کبد باشد، غذاهایی که باعث می‌شوند، کبد بیشتر کار کند باید از رژیم غذایی حذف شود زیرا خوردن این غذاها روند بهبودی بیمار را به تعویق می‌اندازد.

نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: