کد خبر: ۵۷۹۴
تاریخ انتشار: ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۱
پپ
صفحه نخست » هاج و واج

سعیده میرنظری

بویایی یکی از حواس حیرت‌آور انسان‌هاست. عطرها می‌تواند شما را به دوران کودکی‌تان برگرداند یا خاطرات تلخ و شیرین بسیاری را تداعی کند. دانشمندان دریافته‌اند واکنش‌های بویایی با بخشی از مغز که با احساسات سرو کار دارد مرتبط است. اما حس بویایی فقط قدرت یادآوری ذهن را تقویت نمی‌کند بلکه مزایای زیاد دیگری هم برای ذهن و بدن دارد. با برخی از مزایای حس بویایی برای سلامت جسم، سلامت روان و تقویت روحیه آشنا شوید.

۱ـ رایحه سیب و تسکین سردرد‌های میگرنی

به نظر می‌رسد در رایحه‌های تازه و طبیعی چیزی وجود دارد که می‌تواند حال ما را خوب کند. مطالعات اخیر درباره بوی سیب سبز نشان داده است رایحه سیب سبز و ترد علایم میگرن را تسکین می‌دهد. مطالعات گذشته همچنین تاثیر مثبت این رایحه را در کاهش استرس و اضطراب تأیید کرده‌اند.

۲ـ تقویت روحیه با رایحه وانیل

رایحه وانیل تأثیر قدرتمندی بر میزان شادی افراد دارد. تحقیقات نشان داده است بوییدن رایحه وانیل می‌تواند میزان شادی و آرامش را در افراد افزایش دهد و روحیه آن‌ها را تقویت کند. شما می‌توانید با روشن کردن شمع‌های حاوی رایحه وانیل از این خاصیت آن برای داشتن اوقاتی آرام در خانه استفاده کنید.

۳ـ افزایش نشاط با رایحه چمن تازه

دانشمندان علوم مغز و اعصاب پی برده‌اند که ماده شیمیایی آزاد شده از چمن‌های تازه بریده شده باعث احساس شادی و آرامش در افراد می‌شود. مطالعات دیگر، این رایحه را با جلوگیری از زوال ذهنی در سالمندی مرتبط دانسته‌اند. اگر امکان استفاده از بوی چمن طبیعی را ندارید می‌توانید این مزایا را از عطر‌ها و خوشبوکننده‌های هوا که حاوی این رایحه هستند دریافت کنید.

۴ـ رایحه مرکبات و افزایش انرژی

رایحه خانواده مرکبات در تقویت انرژی و افزایش سطح هوشیاری موثر شناخته شده است. رایحه مرکبات روح را طراوت می‌بخشد، هیجانات و احساسات را تحریک می‌کند و افکار منفی را تسکین می‌دهد. این رایحه همچنین باعث می‌شود در شرایطی که احساس خستگی می‌کنید، انرژی و نشاط بیشتری پیدا کنید! مطالعات حتی نشان می‌دهد این رایحه می‌تواند در بهبود عملکرد‌های شناختی مبتلایان به آلزایمر هم مؤثر باشد.

تقویت ذهن با رایحه دارچین

رایحه مطبوع دارچین درعین حال که محیط گرم و دلپذیری را ایجاد می‌کند، می‌تواند قدرت مغز شما را هم تقویت کند. محققان دانشگاه Wheeling Jesuit ارتباط بوی دارچین را با بهبود عملکرد‌های شناختی مانند واکنش‌های حرکتی ـ بینایی، حافظه فعال، دامنه توجه و حافظه کاری مرتبط تشخیص داده‌اند.

۶ـ افزایش تمرکز با رایحه نعناع

نعناع علاوه بر این‌که دهان شما را خوشبو می‌کند، می‌تواند برای ذهن‌تان هم مفید باشد. مطالعات نشان داده است استشمام رایحه نعناع با تقویت قدرت شناختی، افزایش انگیزه و بهبود عملکرد عمومی مرتبط است. ارتباط رایحه نعناع با تقویت قدرت ذهن و تمرکز تأیید شده است و حتی می‌تواند به دانش‌آموزان هنگام تست زدن کمک کند.

۷ـ کاهش کالری مصرفی با رایحه روغن زیتون

نه‌تنها مصرف خوراکی روغن زیتون برای سلامت مفید است بلکه صِرف بوییدن آن هم می‌تواند مزایایی برای سلامت داشته باشد. تحقیقات انجام شده در مرکز تحقیقات شیمی مواد غذایی آلمان نشان داد بوییدن رایحه روغن زیتون موجود در غذا می‌تواند باعث کاهش هوس غذایی شما شود و میزان کالری مصرفی‌تان را کاهش دهد. بوی روغن زیتون همچنین واکنش قند خون را در مصرف‌کنندگان بهبود می‌بخشد.

عطر یاسمن و بهبود افسردگی

رایحه گل یاسمن مزایایی برای خلق و خوی افراد دارد. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۰ انجام شد نشان داد بوی گل یاسمن نه‌تنها احساس هوشیاری را افزایش می‌دهد بلکه می‌تواند در بهبود افسردگی هم موثر باشد. به گفته محققان اثر تحریک کنندگی روغن یاسمن به بهبود افسردگی کمک می‌کند و باعث تقویت روحیه می‌شود.

نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: