کد خبر: ۵۶۰۸
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۰
پپ
صفحه نخست » یار مهربان

«تو زودتر بکش»؛ روایت نیروهای عملیاتی و اطلاعاتی اسرائیل از 60 سال ترورهای موساد، از ترور مبارزین فلسطینی تا ترور عماد مغنیه و دانشمندان هسته‌ای و موشکی ایران به قلم نویسنده اسرائیلی (رونین برگمن) و ترجمه وحید خضاب توسط انتشارات شهید کاظمی منتشر شد.

آن‌طور که برگمن توضیح داده برنامه ترور دانشمندان هسته‌ای ایران از می ۲۰۰۳ توسط یکی از معاونان ارشد رئیس وقت موساد طراحی شد و به تأیید رسیده است.

کتاب «تو زدتر بکش» را یکی از سرشناس‌ترین نویسندگان به اصطلاح «اسرائیلی» به نام رونین برگمن نوشته است. برگمن سالیان طولانی است که در عرصه «ژورنالیسم تحقیقی» فعالیت دارد و مقالات و کتب او (خصوصا آن‌ها که به زبان انگلیسی منتشر می‌شود) در سراسر جهان خوانندگان فراوانی دارد. کتاب حاضر، آخرین اثر تحقیقی اوست که سال گذشته منتشر شده و از همان آغاز، نظرهای فراوانی را به خود جلب کرده است. کتاب، روایتی «اسرائیلی» از پیش‌زمینه‌ها و روند تشکیل سازمان‌های اطلاعاتی این رژیم است و در این بین بیش از هر چیز بر ترورهای صورت گرفته از سوی این دستگاه‌ها (یا به تعبیر خود کتاب، «قتل‌های هدفمند» آن‌ها) تمرکز دارد.

برگمن، برای به دست آوردن تصویری از سیر و عملکرد این دستگاه‌ها، هزاران سند (که برخی از آن‌ها، محرمانه بوده و به‌صورت غیرقانونی در اختیار او قرار گرفته) و تعداد بی‌شماری کتاب و مقاله را بررسی کرده است. اما اهمیت بیشتر این کتاب، به صدها مصاحبه اختصاصی نویسنده با کسانی برمی‌گردد که خود به صورت مستقیم در این سازمان‌ها (یا در وقایع مورد اشاره در کتاب) حضور داشته‌اند و رتبه سازمانی یا عملیاتی برخی از آن‌ها نیز در بالاترین سطح بوده و همین، اطلاعات آن‌ها را به معنای دقیق کلمه «دست‌اول» کرده است.

بخشی از کتاب

29 سپتامبر 1944 دیوید شومرون در تاریکی خیابان سن جورج اورشلیم تقریبا نزدیک کلیسای روم ارتودوکس، پنهان شده بود. مقامات بریتانیایی حاکم بر فلسطین، از ساختمان این کلیسا به‌عنوان اقامتگاه افسرانشان استفاده می‌کردند. شومرون انتظار بیرون آمدن یکی از این افسران را می‌کشید. مردی به نام تام ویلکین.

ویلکین فرمانده بخش یهود در «اداره تحقیقات جنایی» قیمومیت بریتانیا بر فلسطین بود. کارش را عالی انجام میداد، خصوصا ان بخشی که شامل نفوذ در گروه‌های شورشی زیرزمینی یهودی و منهدم کردن آن‌ها می‌شد.

ویلکین، که در عین داشتن روحیه تهاجمی، صبور و محاسبه‌گر هم بود و عبری را مثل بلبل صحبت می‌کرد، پس از 30 سال خدمت در فلسطین حالا یک شبکه گسترده از خبرچین‌ها در اختیار داشت. به لطف اطلاعاتی که همین خبرچین‌ها برایش می‌آوردند، مبارزان زیرزمینی (یهودی) بازداشت می‌شدند، انبارهای سلاحشان مصادره می‌شد و عملیات‌هایی که برای مجبور کردن بریتانیایی‌ها به خروج از فلسطین تدارک می‌دیدند، لو می‌رفت و ناکام می‌ماند. درست به همین دلیل بود که شومرون می‌خواست او را بکشد.

شناسنامه:

جلد اول از مجموعه چهارجلدی کتاب «تو زودتر بکش»؛ روایت نیروهای عملیاتی و اطلاعاتی اسرائیل از 60 سال ترورهای موساد، از ترور مبارزین فلسطینی تا ترور عماد مغنیه و دانشمندان هسته‌ای و موشکی ایران به قلم نویسنده سرشناس اسرائیلی(رونین برگمن) و ترجمه وحید خضاب در قطع رقعی و ۴۱۶ صفحه توسط انتشارات شهید کاظمی منتشر شد.

علاقه‌مندان جهت تهیه این کتاب می‌توانند از طریق سایت nashreshahidkazemi.ir و یا ارسال نام کتاب به سامانه ۳۰۰۰۱۴۱۴۴۱ اقدام نمایند.

نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: