کد خبر: ۵۵۵۷
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۲
پپ
راه‌های تشخیص درد کمر از درد کلیه
صفحه نخست » پزشکیهر بیماری نوعی از علائم را نشان می‌دهد که ما می‌توانیم به‌خاطر پیدا کردن یک درمان به رسمیت بشناسیم و مستند کنیم، اما گاهی علائم دو شرایط بسیار متفاوت می‌توانند با هم تداخل داشته باشند و سردرگمی ایجاد کنند این مورد درباره درد کمر و درد کلیه هم صدق می‌کند.

هردوی این‌ها نشانه‌های مشابهی دارند اما دلایل کاملا متفاوتی هم دارند. دانستن نشانه‌ها، محرک‌ها، و ویژگی‌های این شرایط می‌تواند به شما کمک کند که این دو را متفاوت کنید. اغلب افراد تصور می‌کنند ایجاد درد در ناحیه کمر به علت درد کلیه است در این بخش «به گزارش سایت نمناک» می‌خوانید که درد کمر و درد کلیه چه علائمی دارند و تفاوت آن‌ها مشخص است.

درد کمر و درد کلیه چه فرقی باهم دارند؟

۱ـ درد کمر به‌وسیله درد در هر جایی در پایین کمر یا باسن نشان داده می‌شود.از سوی دیگر، درد کلیه نیز در کمر دیده می‌شود، اما معمولا در بخش بین دنده‌ها و باسن به نام جناح رخ می‌دهد.

۲ـ شدت درد کمر در طول روز تغییر می‌کند. درد کلیوی معمولا ثابت است و طبیعتا تیز و گاهی خسته‌کننده است.

۳ـ محل درد کمر تغییر می‌کند: ممکن است به گردن، بالای کمر و یا در قسمت پایین کمر بسته به محل آسیب باشد.

۴ـ درجات درد نیز برای توصیف درد کمر به کار می‌رود و درد مزمن »حاد» چهار تا دوازده هفته است و «مزمن» بیش از ۱۲ هفته طول می‌کشد.

۵ـ درد کلیه به‌طور معمول از شدید تا جزئی طبقه‌بندی می‌شود، چراکه علل مختلف می‌تواند منجر به شدت متفاوتی از درد شود. برای مثال، سنگ کلیه، درد شدیدی را در جناح با حالت تهوع و استفراغ همراه دارد.

۶ـ درد کمر نیز به قسمت‌های دیگر بدن مثل پشت ران، کفل، ماهیچه و یا پا پخش می‌شود. درد کلیه ممکن است به پایین شکم و درون ران سرایت کند.

نشانه‌های درد کلیه در مقابل درد کمر

علی‌رغم داشتن درد در یک مکان مشابه، علائمی که منحصربه‌فرد هستند، وجود دارند برای مثال، درد کمر به‌خاطر آسیب ناشی از ضربه به استخوان‌های نخاع است. دردهای کلیوی معمولا توسط یک مانع فیزیکی در بدن و یا عفونت باکتریایی ایجاد می‌شوند.علائم زیر مختلف هستند که در هر وضعیتی یافت می‌شوند:

علائم دردهای ممکن کمر، عبارتند از: تب، ورم کمر، درد پایدار و مستمر کمر، حرکت درد در پایین پا، رسیدن درد به زانوها، بی‌اختیاری ادراری، مشکل در ادرار، تکرر ادرار، بی‌حسی اطراف اندام‌های جنسی، بی حسی اطراف دور مقعد و بی‌حسی اطراف باسن.

علائم درد کلیه، عبارتند از:تب، ادرار دردناک، خون در ادرار، حالت تهوع، استفراغ، سرگیجه، اسهال یا یبوست، بروز جوش، خستگی و لرز.

درمان‌ها

درمان درد کمر به علت عوامل بسیار متفاوت آن‌ها، تفاوت قابل توجهی با درمان درد کلیه دارد.

درد کمر با استفاده از داروهای تسکین‌دهنده درد و همراه با چندین نوع درمان فیزیکی درمان می‌شود. این شامل ماساژدرمانی، گرما و سرمادرمانی است.

به‌ندرت، موارد کمردرد به اندازه‌ای شدید می‌شوند که نیاز به مداخله جراحی داشته باشند.

درمان درد کلیه زمانی اتفاق می‌افتد که منبعی برای وقوع آن، واقع شده است.

برای سنگ کلیه، استفاده از داروهای ضد درد به همراه افزایش حجم مصرف آب درمان می‌شود.

جراحی ممکن است در موارد ویژه‌ای برای سنگ کلیه مورد نیاز باشد. در موارد بروز عفونت، آنتی‌بیوتیک‌ها برای ریشه‌کنی عفونت باکتریایی مناسب هستند.

نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: