کد خبر: ۵۵۳۴
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۳
پپ
صفحه نخست » پزشکی

از انجام این اشتباهات در هنگام ضدعفونی کردن دست‌ها پرهیز کنید وگرنه نه‌تنها دست‌ها ضدعفونی نمی‌شوند، بلکه باعث مشکلات بسیاری نیز می‌گردند.

به نقل از ایرنا: با ورود کرونا ویروس به زندگی ما، استفاده از مواد ضدعفونی کننده مانند ژل‌ها و محلول‌های استریل کننده، از موارد بهداشت عمومی به شمار می‌روند. این مواد بهداشتی، ویروس کرونا و دیگر میکروب‌ها را از بین می‌برند و حالا دیگر از راه‌های کنترل و پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا نیز به‌شمار می‌روند که توصیه می‌شود همه از آن‌ها استفاده کنند؛ اما با این حال اشتباهاتی در این‌باره انجام می‌دهیم که در ادامه به شناسایی آن‌ها خواهیم پرداخت.

۱. طول مدت مناسب از مواد بهداشتی استفاده نمی‌کنید (۲۰ ثانیه دست شستن(

طول مدت مناسب یعنی به مواد ضدعفونی‌کننده و استریل‌کننده مدت زمان لازم برای از بین بردن میکروب‌ها، ویروس‌ها و باکتری‌ها را بدهیم. برای مثال، برای از بین بردن میکروب‌ها، ویروس‌ها و باکتری‌ها باید ۲۰ ثانیه دست‌های خود را بشوید نه کمتر. در غیر این صورت پاک‌سازی به طول کامل انجام نمی‌شود و دست‌ها هنوز آلوده هستند.

۲. استفاده از نوع غلط مواد استریل‌کننده

همه مواد بهداشتی استریل دست‌ها، یکسان نیستند. ایده‌آل‌ترین مواد ضدعفونی کننده آن‌هایی هستند که از ۶۰ درصد اتیل یا ۷۰ درصد الکل تشکیل شده باشند تا بتوانند ویروس‌ها را تحت‌تأثیر قرار دهند و آن‌ها را از بین ببرند؛ بنابراین به هنگام خرید روی محصول را مطالعه کنید. روی برخی از محصول‌ها ذکر شده است که روی باکتری‌ها اثرگذار است یا ویروس‌ها. شما باید به این مورد دقت بسیاری کنید.

در حال حاضر از محصولی استفاده کنید که اثر مستقیم روی ویروس‌ها دارند نه باکتری‌ها، چون در خطر جدی ابتلا به ویروس کرونا هستیم. با این حال بهتر است گول تبلیغات را نخوریم. برخی از دستمال‌های مرطوب ادعا دارند که ازبین‌برنده میکروب‌ها و ویروس‌ها هستند؛ ولی باید بدانیم که دستمال‌های مرطوب حتی برای کودکان هم ضد ویروس و میکروب نیستند.

۳. صرفه‌جویی بی‌جا؛ استفاده کم از مواد ضدعفونی‌کننده

استفاده نکردن یا کم استفاده کردن از مواد ضدعفونی‌کننده، به این معنی است که پاک‌سازی را به‌طور کامل انجام نمی‌دهیم و بهداشت را رعایت نمی‌کنیم. اگر از ظروف بزرگ برای شستشوی دست‌ها استفاده می‌کنید یک فشار بر روی پمپ‌ها کافی است؛ اما از ظروف کوچک استفاده می‌کنید که به نسبت ظروف بزرگ، پمپ‌های کوچکی نیز دارند فشار ۲ الی ۴ بار پمپ، کفایت می‌کند.

۴. نگهداری از مواد استریل‌کننده

باید بدانیم که نباید مواد ضدعفونی‌کننده را در معرض نور خورشید و در یخچال قرار دهیم.

۵. ضدعفونی کردن تمام مناطق دست

اگر می‌خواهید ضدعفونی دست‌ها و پاک‌سازی آن‌ها را کامل انجام دهید، بهتر است تمامی نقاط دست‌ها را استریل کنید. برای مثال، تنها به ضدعفونی کردن و کف و روی دست‌ها و انگشت‌ها بسنده نکنید. بین انگشت‌ها، روی ناخن‌ها و زیر آن‌ها را باید به مواد ضدعفونی کننده آغشته کنید.

۶. از مواد ضدعفونی کننده قبل از غذا خوردن استفاده نکنید

مواد ضدعفونی کننده به از بین بردن ویروس‌ها کمک به‌سزایی می‌کنند؛ اما روی پوست از خود مواد شیمیایی به‌جای می‌گذارند که نباید وارد بدن شوند. بنابراین، قبل از شستن دست‌ها برای صرف نهار می‌توانید از مواد ضدعفونی‌ کننده استفاده کنید؛ اما بهداشتی نیست که دست‌ها با مواد شیمیایی ضدعفونی کنید و به سراغ غذا خوردن بروید.

۷. وقتی دست‌ها چرب هستند

وقتی از کرم‌های چرب‌کننده و مرطوب‌کننده دست استفاده کردید، مواد ضدعفونی نمی‌توانند پاک‌سازی را به‌خوبی انجام دهند؛ زیرا به پوست دسترسی کامل ندارند. اول باید دست‌ها را با آب و صابون بشویید و اگر نیاز شد از مواد ضدعفونی کننده استفاده کنید.

۸. مواد استریل‌کننده آتش‌زا هستند

همه مواد استریل‌کننده اشتعال‌پذیر و آتش‌زا هستند. آن‌ها را در نزدکی فندک و سیگار قرار ندهید. الکل بعد از روی دست‌ها به حالت گاز در می‌آید پس حدود ۳۰ دقیقه بعد از استفاده‌ی مواد استریل‌کننده، می‌توانید نزدیک فندک و سیگار شوید.

نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: