کد خبر: ۵۴۷۸
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۶
پپ
راه‌های جلوگیری از تحلیل رفتن لثه
صفحه نخست » پزشکیبرای جلوگیری از تحلیل لثه، شما باید بهداشت سالم دندان را حفظ کرده و برخی روش‌های خاص زندگی را انتخاب کنید.

به گزارشگروه وب‌گردی باشگاه خبرنگاران جوان، تحلیل لثه شرایطی است که در آن ریشه‌های دندان به‌خاطر از بین رفتن بافت لثه در معرض محیط خارجی قرار می‌گیرند. این شرایط یک مشکل عادی در بین افراد بزرگ‌سال است، اما افراد در سنین پایین نیز می‌توانند به این مشکل دچار شوند. هنگامی که لثه‌ها تحلیل می‌روند، شکاف‌ها یا حفره‌های عمیق به نام پلاکت بین خط لثه و دندان‌ها تشکیل می‌شود.

علت تحلیل لثه

در «تحلیل لثه» یا عقب رفتن لثه‌ها، حرکات لثه‌های شما به گونه‌ای است که باعث می‌شود قسمت ریشه دندان‌های شما در معرض دید باشد. تحلیل لثه معمولا در بزرگسالان بالای ۴۰ سال اتفاق می‌افتد. در صورت بروز تحلیل لثه در ظاهر لبخند شما مشکل ایجاد می‌کند و باعث افزایش حساسیت دندان‌ها به لمس و دما می‌شود. برای جلوگیری از تحلیل لثه، شما باید بهداشت سالم دندان را حفظ کرده و برخی روش‌های خاص زندگی را انتخاب کنید.

جلوگیری از بیماری پریودنتال

* مرتبا به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید. بیماری پریودنتال (ورم و التهاب لثه در اثر تجمع جرم) یکی از دلایل اصلی جابجایی لثه است. برای بررسی و معاینات، هر شش ماه به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید. اگر این کار را انجام نداده‌اید، در مورد درمان فلوراید سؤال کنید. مراقبت منظم حرفه‌ای می‌تواند به جلوگیری از بیماری‌های دهان و لثه شما کمک کند.

* التهاب لثه و پلاک همه باعث ایجاد التهاب در لثه شما می‌شوند و این باعث تحلیل لثه می‌شود. دندان‌پزشک شما می‌تواند در پیشگیری از این موارد یا درمان آن‌ها به شما کمک کند. داشتن دندان‌های نامرتب یا شلوغ باعث ایجاد وخیم‌تر شدن تحلیل لثه می‌شود و ممکن است درمان ارتودنسی را تجویز کند.

* با پریودنتیست (متخصص جراح لثه) مشورت کنید. اگر مشکل دندان‌پزشکی دارید که دندان‌پزشک معمولی شما قادر به رفع آن نیست، ممکن است شما را به پریودنتیست ارجاع دهد. متخصص پریودنتیست‌ها در پیشگیری و درمان بیماری‌های پریودنتال تخصص دارند و ممکن است برای کمک به شما در تحلیل لثه بهتر باشد.

* روزانه دو بار مسواک بزنید. صبح که از خواب بیدار می‌شوید و قبل از خواب مسواک بزنید. از خمیردندان‌های حاوی فلوراید استفاده کنید. از یک برس مسواک نرم استفاده کنید و از برس‌های سخت استفاده نکنید. خرید مسواک برقی را درنظر بگیرید که ممکن است باعث کاهش پلاک بیشتری نسبت به مسواک زدن با یک مسواک معمولی شود.

حتما داخل، بیرون و قسمت‌های بالای سطح دندان‌های خود را مسواک بزنید. زبان خود را نیز مسواک بزنید.

* از تکنیک‌های مناسب مسواک زدن استفاده کنید. یک اشتباه بزرگ که مردم اغلب مرتکب می‌شوند، مسواک زدن بیش از حد دندان‌هایشان است. مسواک زدن به‌صورت دقیق افقی (عقب و جلو) می‌تواند باعث آسیب به لثه شما شود و مینای دندان را فرسوده کرده و باعث فرسایش لثه شود. از دندان‌پزشک خود بخواهید که روش صحیح مسواک زدن را به شما نشان دهد.

* سر مسواک خود را با زاویه ۴۵ درجه به سمت خط لثه خود خم کنید. از ضربه‌های کوچک لرزشی دایره‌ای استفاده کنید. با فشار ملایم مسواک بزنید. برس مسواک شما در واقع می‌تواند ۱ میلی‌متر زیر لثه شما برود تا پلاک‌هایی که در آنجا گیر کرده‌اند را از بین ببرید. قبل از حرکت به سایر سطوح دندان‌های خود حدود ۲۰ ضربه را در یک حالت انجام دهید.

پس از انجام ۲۰ ضربه، یک حرکت گسترده به سمت سطوح نیش دندان‌های خود انجام دهید تا پلاک به بیرون منتقل شود. برای تمیز کردن سطح نیش دندان‌های خود یک حرکت افقی به عقب و جلو انجام دهید.

* مسواک خود را تمیز نگه دارید. همیشه مسواک خود را بعد از مسواک زدن بشویید و به‌صورت قائم آن را نگهدارید. مسواک خود را غالباً در یک ظرف بسته نگه ندارید، زیرا این می‌تواند باکتری‌ها را برای رشد ترغیب کند. هر مسواک را جدا نگه دارید. هر ۳-۴ ماه یک بار مسواک خود را عوض کنید.با توجه به شیوع کرونا مسواک خود را روزانه با آب و صابون مایع شستشو دهید و در جای مناسب بگذارید تا خشک شود.

* هر روز دندان‌های خود را نخ‌دندان کنید. نخ‌دندان باید با مسواک زدن همراه باشد. نخ دندان پلاک‌هایی را که توسط برس مسواک شما تمیز نشده، از بین می‌برد.

نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: