کد خبر: ۵۴۷۷
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۵
پپ
صفحه نخست » پزشکی


گزارش‌هایی از ابتلای چند نوزاد به این ویروس هم منتشر شده که مشخص نیست این ابتلا پس از زایمان بوده است یا پیش از آن و در دوره جنینی بوده است.

به گزارش ایسنا، دکتر سارا مختار، جراح و متخصص زنان و زایمان درباره پرسش‌های متداول خانم‌های باردار درباره عوارض ابتلا به ویروس کرونا در دوران بارداری گفت: یکی از دغدغه‌های اصلی خانم‌های باردار این است که آیا ابتلا به کووید ۱۹ می‌تواند باعث سقط جنین شود؟ اگرچه تاکنون مطالعات گسترده و جامع درباره عوارض این ویروس انجام نشده است، اما با اتکا به شواهد و مطالعات محدود موجود می‌توان گفت که ابتلا به این ویروس خطر سقط جنین را افزایش نمی‌دهد و در پژوهش‌های محدود فعلی تاکنون به بروز ناهنجاری در جنین مادران مبتلا به کووید ۱۹ اشاره نشده است.
مختار با اشاره به نگرانی انتقال بیماری از مادر به جنین توضیح داد: با توجه به جدید و ناشناخته بودن این ویروس تاکنون تنها چند مطالعه و گزارش‌های موردی محدود در این زمینه منتشر شده است که برآیند آن‌ها خطر انتقال بیماری از مادر به نوزاد را بسیار کم نشان می‌دهد. برای نمونه، در مطالعه‌ای که بر روی نوزدان ۹ خانم علامت‌دار مبتلا به ویروس انجام شد، مشخص شد که در نمونه‌های پشت حلق هیچ یک از نوزدان ویروس کرونا وجود ندارد و همچنین در مایع آمنیوتیک و شیر این مادران نیز ویروس یافت نشد. در مطالعه دیگری که در آمریکا روی نوزدان ۳۸ خانم باردار مبتلا به کووید ۱۹ انجام شده است، تست هیچ‌یک از نوزادان مثبت نبود.
بنابر اعلام مرکز درمان ناباروری ابن سینا، وی افزود: البته گزارش‌هایی از ابتلای چند نوزاد به این ویروس هم منتشر شده که مشخص نیست این ابتلا پس از زایمان بوده است یا پیش از آن و در دوره جنینی. اما در مجموع، تاکنون آمارها نشان‌دهنده خطر کم ابتلای جنین به این ویروس از مادر مبتلا بوده است.
وی در پایان بر اهمیت مضاعف رعایت اصول بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی در دوران بارداری تأکید کرد و گفت: اگرچه شواهدی از عوارض مستقیم این بیماری برای سلامت مادر و جنین موجود نیست، اما به هر حال این بیماری می‌تواند منجر به بروز علائمی مثل تب شود که به‌ویژه در سه ماهه نخست بارداری می‌تواند بر رشد جنین اثرگذار باشد. همچنین، کنترل علائم و درمان عفونت ویروسی حاد، مستلزم مصرف داروهایی است که می‌تواند برای جنین عوارضی به‌دنبال داشته باشد. باید توجه داشت که اگرچه علایم این بیماری در بارداری خفیف تا متوسط گزارش شده است، اما گروه کوچکی از بیماران، به‌خصوص در سه ماهه سوم بارداری ممکن است به نوع شدید بیماری مبتلا شوند. بنابراین، خانم‌های باردار باید کاملا به موازین پیشگیرانه و محافظتی پایبند باشند.

نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: