کد خبر: ۵۲۹۷
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۰
پپ
صفحه نخست » یار مهربان


تاکنون درخصوص حادثه عاشورا و تحلیل آن سخنان گوناگونی شنیدهایم؛ درباره روند شکلگیری این حادثه پس از رحلت پیامبر‌اعظم‌صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم، نقش معاویه و فعالیتهای او، نقش یزید. درباره ابن زیاد و عمر سعد، مال حرام و دنیاخواهی و آرزوی حکومت ری، قیام توابّین و مختار و زهیر و حبیب و حُرّ بارها شنیدهایم. درباره، حضرت علی‌اکبر‌علیه‌السلام، ادب و باوفای اباالفضل‌العباس‌علیه‌السلام، نقش بی‌بدیل و صبوری حضرت زینب‌سلام‌الله‌علیها، حتی درباره حضور لشکریانی از فرشتگان و جنیان که درخواست یاری حضـرت را داشتند، بارها شنیده‌ایم؛‌ اما معمولا نقش یک وجود تأثیرگذار در حادثه‌ عاشورا که اساسی‌ترین نقش را ایفا میکند، کمتر شنیده‌ایم. آری، نقش خداوند متعال در حادثه‌ عاشورا. کتاب «صحنه گردان عاشورا» تلاش خود را در راستای نشان دادن این نقش تأثیرگذار معطوف کرده است

نویسنده این کتاب بر این باور است که سخن از عاشورا و عاشوراییان بدون بررسی نقش مدیر و مدبّر عالم نگاهی بس ناقص است. همین نگاه ناقص بستر ایجاد پرسشها و شبهات در ذهن بدخواهان و حتی شیفتگان ارباب بیکفن را فراهم کرده است. همین نگاه ناقص همراهان خود را از استفاده حداکثری ظرفیتهای پر شمار و تأثیرگذار مجالس عزای اباعبدالله‌الحسین‌علیه‌السلام محروم کرده است. همین نگاه ناقص منجر شده است که برخی به این گمان برسند که رسیدن به قله‌های سعادت اخروی، دو مسیر دارد. «دستگاه خداوند متعال» و «دستگاه امام‌حسین‌علیه‌السلام».یک مسیر، راه قرآن و ادعیه و تهذیب نفس و عمل به رساله و انجام واجبات و ترک محرمات است و مسیر دیگر، راه اشک و خدمت و نوکری در مجالس اهل‌بیت‌علیهم‌السلام. یکی سخت و صعب‌العبور است و دیگری سهل و آسان.

در این کتاب به زیبایی و با استفاده از آیات قرآن کریم، روایات، ادعیه و زیارات اهل‌بیت‌علیهم السلام، نقش صحنه گردان عاشورا به نمایش گذاشته شده است. در این کتاب نگاه های جزیره‌ای به وقایع عالم به سوی نگرشی یکپارچه رهنمون شده است؛ نگرشی که در همه‌چیز و هر حادثه‌،‌ توجه به حضور پررنگ خداوند متعال دارد؛ یعنی نگاه به حوادث عالم از دریچه‌ تقدیر‌ها و نقشه‌ها و مدیریت‌های الهی. در آن هنگام که حوادث عالم را از دریچه‌ نظام مقدرات الهی به نظاره بنشینیم، به این نتیجه میرسیم که صحنه‌گردان همه‌ حوادث عالم، یکی است. آن زمان که عاشورا را از دریچه‌ صحنه‌گردانی خداوند متعال ببینیم، تازه خواهیم فهمید که پیش از این، بیشتر ندانستن بود، تا دانستن. گویا عاشورا تازه برای ما عاشورا میشود. آن زمان است که دیگر هیچ تقابلی بین «دستگاه خدا» و «دستگاه امام‌حسین‌علیه‌السلام» نخواهیم دید.

بررسی نقش خداوند متعال در حادثه عاشورا بنایی است که بر شالوده نگاه صحیح به نحوه قضا و قدر الهی پابرجا می-شود. از اینرو در این کتاب، با کمک آیاتی از سورههای آل‌عمران و انفال که به بازخوانی جعبه سیاه حوادث جنگ احد و بدر پرداختهاند، سبکهای مختلف صحنهگردانی پروردگار عالم در حوادث مورد بررسی قرار گرفته است. البته پیشنیاز ورود به بحث قضا و قدر، مباحثی چون هدف خلقت و نحوه‌ نقش‌آفرینی دیگر موجودات مختار، همچون انسان‌های مؤمن و کافر و شیاطین و فرشتگان و دیگر عوامل میباشد.

برشی از کتاب:

«پس از سال‌ها تجربه‌ کار تربیتی و بررسی ریشه‌های رفتار نفوس انسان‌ها و جلسات مشاوره در این گونه موارد، بیشتر اوقات با یک ریشه‌ مشترک برای این امراض روحی-روانی مواجه شدم و آن، تقابل افکار این افراد با قضا و قدر الهی و عدم درک صحیح حوادث پیرامون و محاسبه‌ اشتباه داشته‌ها و نداشته‌های خود بود.

بارها به چشم خویش دیدم که آشنایی افراد مختلف با گوشه‌‌هایی از مباحث قضا و قدر الهی باعث می‌شد تفاوت بنیادین در حالات و رفتارشان ایجاد شود. یکی از انگیزه‌های اصلی بنده برای نوشتن این کتاب، همین بازخوردهای مثبتی بود که از طرح مطالب ناب قرآنی و کلمات اهل‌بیت‌علیهم‌السلام درباره نظام مقدّرات الهی دیده می‌شد که متأسفانه در جامعه امروز ما حتی در بین بسیاری از متدینین، غریب مانده است.»

اینک پرسشی کلیدی که ذهن نویسنده محترم را به خود مشغول کرده و خاستگاه تولید این اثر گرانسنگ شده است با یکدیگر ببینیم:

«صحنه گردان عاشورا، همان خدای ابراهیم خلیل‌علیه‌السلام است و آتش نمرود. همان خدای موسای کلیم‌علیه‌السلام است و رود نیل. همان خدای کعبه است و سپاه پرندگان. همان خدای پیامبراکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله است و غار ثور، خدایی که در بزنگاه حادثه، نصرت خود را از اولیائش دریغ نمی¬کرد. اما در عاشورا، عزیزترین بنده او تنهاست! نه خدا معجزه کرد و نه حسین بن علی‌علیه‌السلام یاری فرشتگان و اجنه را پذیرفت تا تلخترین و حزنانگیزترین جنایت تاریخ رقم خورد. بهراستی چرا خدا رحمی نکرد؟ چرا پروردگار عالم میخواست حسین بن علی‌علیه‌السلام را کشته ببیند و اهل‌بیتش را اسیر؟!»

شناسنامه

کتاب «صحنه گردان عاشورا» بررسی نقش خداوند متعال در واقعه عاشورا اثر حجت‌الاسلام محمدهادی مصلحی در قطع رقعی و 717 صفحه هم‌زمان با ایام محرم توسط انتشارات شهید کاظمی روانه بازار شده است.

علاقه‌مندان جهت تهیه این کتاب با تخفیف ویژه می‌توانند از طریق سایت انتشارات شهیدکاظمی nashreshahidkazemi.ir یا ارسال نام کتاب به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۱۴۱۴۴۱ اقدام نمایند.

نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: