کد خبر: ۵۱۰۲
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۹
پپ
صفحه نخست » هاج و واج


سعیده میرنظری

جهاني که در آن زندگي ميکنيم پر از شگفتيهاي گوناگون است. از شگفتيهاي طبيعي گرفته تا شگفتيهايي که ساخته دست بشر است. بعضيها کار عجيب و غريب ميکنند و بعضيها وسايل بهتآور ميسازند. برخي از اين ساختهها آسيب جدي به طبيعت يا زندگي عادي مردم ميزنند و برخي نيز براي خدمت به مردم و در جهت تأمين آسايش آنها به کار گرفته ميشوند. در اين شماره چند مورد از اين شگفتيهاي دنيا را معرفي خواهيم کرد.

درﺧﺘﺎن ﻋﺠﯿﺐ ﻧﯿﻮﮐﺎﻟﺪوﻧﯿﺎ

درختان عجیبی به نام کاج‌های کوک وجود دارند که در هر جایی باشند به سمت استوا کج شده و مناظر شگفت‌انگیزی را به وجود می‌آورند. این رفتار درختان به دلیل خاصیت نورگرایی آن‌هاست. این درختان، بومی منطقه‌ای به نام نیوکالدونیاست. نیوکالدونیا مجموعه‌ جزایری است که در تملک فرانسه بوده و در جنوب غربی اقیانوس آرام قرار دارد.

ﺻﺪاى زﻧ ﮓﻫﺎ

شاید برایتان جالب باشد که بدانید صداها نیز رنگ دارند که هر رنگ نشانگر موضوعی است. مثلا تعدادی از گران ترین خودروهای مرسدس، هنگام تصادف «صدای صورتی» پخش می‌کنند. این صدا باعث منقبض شدن عضلات خاصی در گوش شده و مانع آسیب رساندن صدای بلند تصادف به گوش می‌شود.

ارﺗﺒﺎط ﮐﯿﻨﻪ ﺑﺎ اﻓﺰاﯾﺶ وزن

ناراحتی و نگه‌داشتن کینه از دیگران سطح هورمون کورتیزول را در بدن افزایش می‌دهد و منجر به افزایش وزن می شود، کینه‌توزی فشار خون و قند خون را نیز بالا می‌برد.

راﻫﻰ ﺑﺮاى رﻫﺎﯾﻰ ﮔﺎوﻣﯿ ﺶﻫﺎى ﮐﻮﻫﺎن دار

لهستان برای جلوگیری از انقراض گاومیش‌های کوهاندار اروپایی تعدادی از آن‌ها را خریداری و در جنگل بیالوویزا رها کرد. جنگل بیالوویزا آخرین جنگل باقی مانده از دوران باستان است که در قاره اروپا قرار دارد.


نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: