کد خبر: ۴۲۶۰
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۴
پپ
صفحه نخست » یار مهربان


جدی‌ترین رمان حسن شیردل، این‌بار درباره اقلیت مذهبی مسیحی هشت سال دفاع مقدس است که به گیشه‌های کتاب‌فروشی‌ها رسید. ایثارگری‌های رزمندگان مسیحی در طول جنگ تحمیلی، جلوه با‌شکوهی از هم‌گرایی ادیان در نظام جمهوری اسلامی را به نمایش گذاشته است.

دفاع مقدس 8 ساله، ایران و ایرانی، مسلمان، کلیمی، مسیحی و زرتشتی نمی‌شناخت. همه آمدند، پیر، جوان، زن و مرد به میدان آمدند تا صدام و یاران غربی‌ وی نتوانند یک هفته‌ای به تهران برسند و این یک هفته 8 سال طول بکشد و سرانجام نیز شکستی مفتضحانه را قبول کند. ایرانی بارها نشان داده که بیعتش ایمانی است و تا پای جان پای قول و قرار خود می‌ایستد.

با نگاهی به تعالیم حضرت مسیح‌علیه‌السلامدر می‌یابیم که در این دین نیز همچون سایر ادیان الهی مقام والایی برای کسانی که در راه دفاع از آرمان‌های الهی جان خود را فدا می‌کنند ذکر شده و به شهادت در راه دین و ایمان بسیار تأکید شده است؛ «ماریتر(ماتیروس) یاناهاتاک» را می توان معادل واژه شهادت در زبان ارمنی دانست که به معنای سرباز خط‌مقدم، قهرمان، دلیر و بی‌باک است.

بی‌شک در کنار غیرت مسیحیان ایرانی برای دفاع از خاک‌شان، این تعالیم نیز در حضور فعال آنان در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل اثر به‌سزایی داشته است، تا جایی‌که پس از فراخوان شورای خلیفه‌گری ارامنه ایران در مراکزی چون تهران، تبریز و اصفهان خیل عظیمی از جوانان و اقشار مختلف مسیحی برای این وظیفه ملی اعلام آمادگی کردند.

این‌بار قلم نویسنده کتاب سقف سفید برای رزمندگان اقلیت‌های مذهبی و به‌خصوص مسیحی که در هشت سال دفاع مقدس در کنار دیگر هموطنان ایرانی حضور داشتن به رشته تحریر در‌می‌آید و رشادت‌های شهدای مسیحی را به تصویر می‌کشد. بی‌شک حضور این کتاب در بین رمان‌های فارسی و در بین کتاب‌های شهدای دفاع مقدس، یک اثر منحصر‌به‌فرد می‌باشد.

برشی از کتاب:

تاتیک! یک‌لحظه چیزی به ذهنم رسید و گفتم: بچه‌ها ببینید تاتیک‌تان منتظر است. بروید. جان تاتیک‌تان بروید.

باورت نمی‌شود، تاتیک باورکن به‌همان لحظاتی که ما گرسنه بودیم و تو مقابل شمایل «مریم عذرا» می‌ایستادی و صلیب می‌کشیدی و قطره قطره اشک می‌ریختی تا معجزه‌ای برسد و کسی از راه بیاید و نذری بیاورد و ما را سیر کنی، به همه آن لحظاتی که تو مروارید مروارید اشک می‌ریختی، دویدند طرف مادرشان، بی آن‌که حتی ذره‌ای از سم‌های کوچک شان خاک بلند شود. رفتنند پیش مادرشان، مادرشان آن‌ها را با پوزه‌اش برگرداند و رفتند... من که شک دارم آن آهو مادرشان بوده باشد به‌حتم تاتیک شان بوده چون انگار مثل من کلمه مادر را نمی فهمیدند واسم تایک را شناختند...

آخ تاتیک! نمی‌دانی که یک حصار دو چشم آهو نگاهت کند چه کیفی دارد...

شناسنامه:

کتاب «تاتیک » در قطع رقعی و با 96 صفحه به قلم «حسن شیردل» و به همت «انتشارات شهید کاظمی» منتشر شده است.

علاقمندان جهت تهیه کتاب می‌توانند از طریق سایت manvaketab.ir با 20 درصد تخفیف کتاب را تهیه نمایند.


نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: