کد خبر: ۴۲۰۹
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۳
پپ
صفحه نخست » پزشکی

هیچ کسی از خوشبو بودن بدش نمی‌آید، اما هر چه بیشتر همیشه هم بهتر نیست. در حقیقت بعضی از ما گاهی در عطر زدن افراط می‌کنیم و به جاهایی که نباید عطر می‌زنیم. در این مطلب می‌خواهیم بدانیم نقاط ممنوعه بدن برای عطر زدن کدامند.

دست‌ها

شاید زدن عطر به مچ دست‌ها روش بسیار رایجی برای خوشبو ماندن در طول روز باشد، اما اگر عطر روی سطح پوست دست‌های شما راه پیدا کند و پایه الکلی هم داشته باشد می‌تواند پوست شما را خشک و مستعد ترک خوردن و خونریزی کند. به علاوه، ممکن است بعد از زدن عطر به دست‌هایتان، آن‌ها را به چشم‌های خود بمالید که این کار می‌تواند باعث تحریک چشم‌ها شود.

زیر بغل

زدن عطر به زیر بغل هم ریسک تحریک شدن پوست را بالا می‌برد. کنش و واکنش میان عطر و غدد عرق زیر بغل می‌تواند باعث خارش و سوزش شود. گاهی، البته به ندرت و در برخی اشخاص در اثر استعمال مام و عطر در زیر بغل توده‌های خوش‌خیم مشاهده شده است. پس در استفاده از عطر در این مکان‌ها احتیاط کنید.

موها

تارهای مو به طور طبیعی رایحه‌ها را به خود جذب می‌کنند، شاید به همین دلیل باشد که زدن عطر به مو فکر خوبی به نظر می‌رسد. با این حال، عطرهایی که بر پایه الکل هستند می توانند واقعا باعث خشکی موهای شما شوند، به خصوص اگر آن‌ها را به طور مستقیم روی موهای خود اسپری کنید. در عوض این کار توصیه می‌شود برای این‌که موهایتان آسیب نبینند عطر را به برس موهایتان بزنید و سپس برس را به موهایتان بکشید یا این‌که عطر را به مقدار خیلی کم به انتهای موهایتان بزنید.

چشم‌ها

بدیهی است که کسی به داخل چشم‌هایش عطر نمی‌زند اما از اسپری کردن عطر در اطراف چشم‌ها هم باید خودداری کنید. عطرهایی که پایه الکلی دارند حاوی ماده‌ای به نام اتیل هستند که در صورتی که با نقاط حساسی مثل چشم‌ها تماس پیدا کنند می‌توانند باعث تحریک و سوزش شوند. در بعضی عطرها تا حدود ۹۵ درصد عطر را اتیل تشکیل می‌دهد.

عطر را کجا باید بزنیم؟

بهترین جا برای زدن عطر نقاط ضربان‌دار بدن است، از جمله گردن و مچ دست‌هاست. این نقاط از بدن از خود گرما ساطع می‌کنند، به همین دلیل زدن عطر به آن‌ها باعث تحریک پوست نمی‌شود.

نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: