کد خبر: ۴۱۹۵
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۰
پپ
صفحه نخست » کاوش


پس از آنکه اسلو، پایتخت نروژ چندی پیش واردات کالاهای ساخت رژیم صهیونیستی را تحریم کرده بود، دیروز یک دادگاه عالی در اتحادیه اروپا اعلام کرد که نصب برچسب بر کالاهای تولید رژیم صهیونیستی الزامی است تا خریداران متوجه باشند که این کالاها را از چه رژیمی خریداری می‌کنند؛ موضوعی که سران رژیم صهیونیستی را برآشفته و در پاسخ به این اقدام، اروپایی‌ها را تهدید به پیامدهای بد این تصمیم کرد. براساس متن سند این دادگاه اروپایی، همچنین تمامی ساخت‌وسازهای صهیونیستی و اقدامات اقتصادی در مناطق کرانه باختری، قدس شرقی و همچنین بلندی‌های جولان سوریه غیر‌قانونی و جنایت جنگی به حساب می‌آید.

چند ماه پیش بود که دادگاه عالی اتحادیه اروپا گزارش داد که باید برچسب کالاهای صهیونیستی بر کالاهای این رژیم نصب شود تا خریداران در کشورهای اروپایی متوجه شوند این کالاها را از چه رژیمی خریداری می‌کنند (اما نصب برچسب‌ها الزامی نبود) ولی دیروز این دادگاه قانونی جدید وضع کرد که باید همه کالاهای صهیونیستی در تمامی کشورهای اتحادیه اروپا برچسب‌گذاری شوند. این امر موجب شده تا رژیم صهیونیستی تمام تلاش خود را برای خارج‌شدن از این فشار به کار گیرد و دیپلمات‌های خود را در کشورهای اروپایی برای توقف این روند و حکم صادره دادگاه اتحادیه اروپا فعال‌تر کند.

تحریم کالاهای رژیم اسرائیل در اروپا
پیشتر یکی از مقامات رسمی رژیم صهیونیستی درباره این حکم این‌گونه اظهارنظر کرده بود: این حکم صادره از دادگاه اروپا به‌طور کامل در حال کمک به جنبش ضد‌اسرائیلی «بی‌دی‌اس» است. رژیم اسرائیل بیم آن دارد که با اتخاذ چنین تصمیماتی به سوی نابودی سوق داده شود. با این حال روزنامه‌های صهیونیستی این‌گونه موضع گرفته‌اند که تکرار چنین اقداماتی هیچ‌ کمکی به پیشرفت صلح فلسطینیان و اسرائیلی‌ها نخواهد کرد و سیاست بیهوده اعمال تحریم را ترویج خواهد داد!
این اظهارنظر روزنامه‌های صهیونیستی در حالی است که کشورهای اروپایی در تاریخ 10 دسامبر 1985 رژیم آپارتایدی آفریقای جنوبی را با تصویب یک قانون تحریم (بایکوت) ورزشی کردند. رژیم صهیونیستی از دید بسیاری از کشورهای جهان به‌ویژه کشورهای اسلامی و عربی رژیم آپارتایدی
به شمار می‌آید و با مشکلاتی که در عرصه سیاسی و همچنین شکست‌هایش در جنگ غزه دیده می‌شود، به سمت اضمحلال و فروپاشی می‌رود چرا که توان نظامی آن دیگر قوای رودررو‌شدن با نیروهای فلسطینی را ندارد و همچنین توسعه و پیشرفت تجهیزات نظامی مقاومت فلسطین موجب شده است تا رژیم صهیونیستی دیگر در اندیشه حمله به مردم مظلوم فلسطین نباشد.

هراس رژیم اسرائیل از تحریم اتحادیه اروپا
وزارت خارجه رژیم صهیونیستی چندی پیش با صدور یک بیانیه خطاب به نمایندگان خود در کشورهای مختلف اروپایی گفته بود که این اقدام اروپایی‌ها نهایت عقب‌ماندگی فرهنگی و اخلاقی آن‌ها را نشان می‌دهد! در جایی دیگر از این بیانیه آمده بود که چنین اقداماتی از سوی برخی کشورهای اروپایی بر سیاست و خط‌مشی اتحادیه اروپا برای ایجاد یک توافق مشترک میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها تاثیر منفی خواهد گذاشت.
البته چندی پیش روزنامه‌های صهیونیستی به نقل از وزارت خارجه رژیم اسرائیل نوشته بودند که این رژیم همچنان برای تجدید نظر در این حکم (برچسب‌گذاری محصولات صهیونیستی و تحریم کالاهای این رژیم) صبر می‌کند چراکه اگر این حکم قطعی و اجرایی شود، پیامدهای بد و منفی متوجه این کشورها خواهد شد.

پیشقدم‌شدن نروژ در تحریم کالاهای صهیونیستی
براساس متن قرارداد امضاشده در شورای همکاری احزاب کارگر، حزب سبز و حزب سوسیالیست (سند چشم‌انداز سال‌های 2019 تا 2023) تاکید شده مردم اسلو از خرید کالاها و خدماتی که توسط رژیم اشغالگر صهیونیستی و در اراضی اشغالی تهیه می‌شود، پرهیز کنند. این سند همچنین تاکید کرده که تمامی ساخت‌وسازهای صهیونیست‌ها و اقدامات اقتصادی در مناطق کرانه باختری، قدس شرقی و همچنین بلندی‌های جولان سوریه غیر‌قانونی و جنایت جنگی به حساب می‌آید.
علاوه براین اشاره شده که فلسطینیان هر روزه مجبورند به ناچار برای گذران زندگی خود با رژیم اشغالگر اسرائیل بر سر فروش محصولات‌شان همکاری کنند که این موضوع نیازمند توجه جوامع بین‌المللی و حمایت‌های جهانی است و همچنین هر روزه مورد یورش صهیونیست‌ها در کرانه باختری و غزه قرار می‌گیرند.

چرا پایان کار رژیم اسرائیل نزدیک است؟
البته برخی تحلیلگران معتقدند که این‌گونه تصمیم‌ها که از سوی اتحادیه اروپا در تحریم کالاهای صهیونیستی صورت گرفته است، به‌علاوه اختلافات سیاسی آنها نشان از اضمحلال و پایان رژیم اسرائیل دارد، کما اینکه «محمدصادق الحسینی»، ستون‌نویس روزنامه لبنانی دیروز در یادداشتی با عنوان «آیا پایان کار اسرائیل نزدیک است؟» نوشت: نشانه‌های متعدد از تحولات چشمگیر در عرصه تقابل با دشمن اصلی و دیرینه در منطقه وجود دارد که بروز آن، این رژیم اشغالگر را به خط پایان خود بسیار نزدیک‌تر می‌کند.
این نویسنده لبنانی نشانه‌های تازه انقراض قریب‌الوقوع رژیم صهیونیستی را برشمرد و گفت: جامعه اسرائیلی دیگر کاملا احساس کرده که این رژیم نه از طرف ارتش خود و نه حتی از طرف ارتش ایالات متحده تحت حفاظت نیست.

اقتدار جبهه مقاومت
نویسنده ائتلاف مقاومت را در عرصه نظامی هم همچنان مقتدر توصیف کرد و گفت: مقاومت باوجود همه فشارها حتی در مسائل تامین مالی هم خودکفاست و شاهد امر، سخنان سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله است که تاکید کرد هر چقدر اوضاع اقتصادی لبنان به هم ریخته باشد، مقاومت از این قضیه متاثر نمی‌شود و همچنان قادر به پرداخت حقوق رزمندگانش هست.
البناء همچنین افزود: این یعنی هرچقدر واشنگتن در فشار بر کشورهای منطقه پیش برود، فروپاشی احتمالی اقتصادی این کشورها بر کار نیروهای مقاومت، چه در لبنان و چه در عراق و... که به بودجه دولتی متکی نیستند، هیچ ‌تاثیری ندارد.

ادامه بحران سیاسی رژیم صهیونیستی
کالاهای ساخت رژیم صهیونیستی در حالی از سوی اروپا مورد تحریم قرار می‌گیرد که بحران سیاسی در تشکیل دولت رژیم اسرائیل همچنان ادامه دارد و بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب لیکود و بنی گانتز، رهبر ائتلاف آبی سفید هر کدام دیگری را به شکست مذاکرات و تلاش‌ها برای تشکیل دولت وحدت متهم می‌کنند و صهیونیست‌ها بیم آن دارند که انتخابات پارلمانی(کنست) برای بار سوم در اراضی اشغالی برپا شود.
از این رو معاریو به نقل از گانتز آورده است که حزب لیکود به رهبری نتانیاهو موجب شکست تلاش‌ها برای تشکیل دولت وحدت شده است و اینکه این حزب اهمیتی به دولت وحدت نمی‌دهد. به گفته بسیاری از رسانه‌ها و تحلیلگران اسرائیلی انتخابات سوم چندان دور از انتظار نیست.

تحقق زودهنگام نابودی رژیم اسرائیل
اما آنچه از اوضاع سیاسی رژیم صهیونیستی در این روزها می‌توان دریافت این است که رژیم اسرائیل درباره تحریم‌های وضع‌شده توسط دادگاه عالی اروپا علیه کالاهای اسرائیلی که در شهرک‌های اراضی اشغالی، جولان و کرانه باختری تولید می‌شوند، به‌شدت نگران است و بیم آن دارد که با اختلافاتی که در عرصه سیاسی و داخلی این رژیم شکل گرفته است، نابودی این رژیم زودتر از موعدی که (25 سال) برای نابودی آن از سوی رهبر انقلاب پیش‌بینی شده است،

تحقق یابد.

صبح نو

نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: