کد خبر: ۴۰۱۸
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۲
پپ
صفحه نخست » یار مهربان

کتاب «شرح نهج‌البلاغه» مجموعه دروس نهج‌البلاغه مقام معظم رهبری می باشد که در ادامه به معرفی آن می‌پردازیم.

در برابر مرحوم سید‌رضی ـ فقیه متبحر و ادیب قرن پنجم ـ صدها خطبه و نامه و کلمات حکمت‌آمیز امیرالمؤمنین‌علیه‌السلام قرار گرفته بود که انتخاب را برای او سخت می‌کرد و بالأخره با چشم‌پوشی از صدها بیان نورانی آن حضرت، «نهج‌البلاغه» را تدوین کرد. درحالی‌که صد سال قبلش مسعودی نقل می‌کند که مردم بیش از ۴۸۰ خطبه‌ علی‌بن‌ابیطالب‌علیه‌السلام را حفظ بوده‌اند.

از آن زمان این کتاب شریف، همیشه در نظر عالمان شیعه و سنی بوده است و شرح‌های متعددی بر آن نگاشته شده است. در دوران معاصر استقبال جوانان نسبت به این کتاب شریف، بیشتر شد و بیانات انقلابی امیرالمؤمنین‌علیه‌السلام به مثابه‌ منشوری جاودان، نقل مجالس نیروهای مبارز انقلابی قرار گرفت و البته در برخی موارد مورد سوء استفاده‌ جریانات التقاطی و انحرافی نیز قرار گرفت. از‌این‌رو بود که عالمان مبارز متعهد، با بیان نهج‌البلاغه و شرح آن، تلاش کردند هم معارف علوی را بین جوانان گسترش دهند و هم از تحریف معنوی این کتاب شریف جلوگیری کنند.

ایشان از دهه‌ چهل شمسی، به تدریس نهج‌البلاغه برای طلاب، دانشجویان و عموم مردم پرداختند. حاصل درس‌های ایشان تا‌کنون در سه مجلد جمع‌آوری شده است:

۱ـ نبوت‌ها در نهج‌البلاغه

2ـ منشور حکومت علوی

3ـ راه روشن مدیران

بخش‌هایی از کتاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای که از شیفتگان این کتاب شریف است همگان بویژه مسئولان و جوانان را به مأنوس شدن با نهج‌البلاغه فراخوانده‌اند: «عزیزان با نهج‌البلاغه انس پیدا کنید. نهج‌البلاغه، خیلی بیدار کننده و هوشیار کننده و خیلی قابل تدبر است. در جلسات‌تان، با نهج البلاغه و کلمات امیرالمؤمنین‌صلوات‌الله‌وسلامه‌علیه انس پیدا کنید.(01/09/1378) همچنین با بیان این نکته که نهج‌البلاغه آئین‌نامه‌ انقلاب اسلامی ما و بازگشت به نهج‌البلاغه، شرط ماندگاری انقلاب اسلامی است، مخاطبان را به ارتباط بیشتر با این کتاب شریف، دعوت کرده‌اند.

شناسنامه کتاب

کتاب شرح نهج‌البلاغه مجموعه دروس مقام معظم رهبری به همت موسسه‌ پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی به چاپ رسیده است.

نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: