کد خبر: ۳۹۹۵
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۴
پپ
صفحه نخست » پزشکی

بیماری «سیلیاک» یا بیماری «روده‌ای» ناشی از حساسیت به گلوتن، بیماری مزمن و التهابی است که علاوه بر دستگاه گوارش، سایر اعضای بدن را هم به نحوی درگیر می‌کند، به‌طوری‌که با علائم و نشانه‌های بالینی متعدد و مختلفی خود را نشان می‌دهد.

شروع

یک متخصص داخلی گفت: بیماری سلیاک بیماری است که بدون علامت در بدن خود را نشان می‌دهد و تا پایان عمر درگیرتان می‌کند.
«علی ارغوانی» اظهار کرد: بیماری سیلیاک یا بیماری روده‌ای ناشی از حساسیت به گلوتن، بیماری مزمن و التهابی است که علاوه بر دستگاه گوارش، سایر اعضای بدن را هم به نحوی درگیر می‌کند، به‌طوری‌که با علائم و نشانه‌های بالینی متعدد و مختلفی خود را نشان می‌دهد.
او با بیان این‌که علائم بیماری سلیاک در افراد مختلف متفاوت است، بیان کرد: بیماری سیلیاک اثرات متفاوتی بر افراد مختلف می‌گذارد؛ ممکن است بیمار دچار علایم گوارشی یا درگیری سایر قسمت‌های بدن شود. برای مثال، ممکن است فردی دچار اسهال و دل‌درد شود. در‌حالی‌که فرد دیگری ممکن است، تحریک‌پذیر یا افسرده شود؛ تحریک‌پذیری یکی از رایج‌ترین علائم در کودکان است
.
ارغوانی درباره علائم بیماری سلیاک ادامه داد: دفع گاز، درد و نفخ شکمی عود‌کننده، اسهال مزمن، یبوست، مدفوع رنگ پریده یا مدفوع چرب، افزایش یا کاهش وزن، احساس خستگی، درد مفصل یا استخوان، کم‌خونی با علت ناشناخته یا کم‌خونی از نوع فقر آهن از علائمی است که باید با وجود آن‌ها به بیماری سلیاک شک کرد.
او با اشاره به این‌که ممکن است، فرد مبتلا به سیلیاک هیچ علامتی نداشته باشد، افزود: برخی دیگر از علامت‌های سلیاک شامل پوکی استخوان یا کاهش تراکم استخوان، تغییرات رفتاری، احساس کرختی در پاها (ناشی از آسیب عصبی)، گرفتگی عضلانی، تشنج، اختلال قاعدگی اغلب به خاطر کاهش بیش از حد وزن، ناباروری، سقط مکرر جنین، رشد تاخیری، عدم رشد در کودکان، زخم‌های آفتی دهان، تغییر رنگ یا کاهش مینای دندان، ضایعات پوستی خارش‌دار به نام «درماتیت هرپتی فرم» ممکن است.
ارغوانی اظهار کرد: باید به این نکته توجه داشت که بیماران بدون علائم همچنان در خطر عوارض جانبی بیماری سیلیاک هستند؛ یکی از این علائم سوءجذب است، افرادی که بیماری‌شان دیر تشخیص داده می‌شود و درمان آن‌ها با تاخیر صورت می‌گیرد، علائم و عوارض بیشتری را به دلیل طولانی‌تر بودن سوءجذب تجربه خواهند کرد.
این پزشک با اشاره به این‌که کم‌خونی، رشد تأخیری و کاهش وزن، علائم سوءجذب هستند، یادآوری کرد: در نظر داشته باشید که سوءجذب مشکلی جدی در کودکان است، زیرا آن‌ها به مواد مغذی کافی برای رشد مناسب نیازمندند
.


نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: