کد خبر: ۳۹۳۷
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۲
پپ
صفحه نخست » یار مهربان


«دوستت دارم دمشق» تلاشی است از نویسندگان جوان برای ایجاد ارتباطی عمیق بین جنگ و باورهای دینی با ادبیات برای همه کسانی که آن را می‌خوانند. این کتاب شامل 10 داستان از 10 نویسنده جوان و توانا است که به بحران سوریه و پدیده داعش پرداخته‌اند. داستان‌‌های این مجموعه از نظر سبک، فرم و زاویه دید گوناگون و متنوع‌اند. داستان‌‌ها سعی دارند در بستر عاطفی اتفاقات حماسی را روایت کنند و گوشه‌‌ای از این بحران را نمایش داده و حس همدلی را بپرورانند. زنان محوریت اکثر این داستان‌‌ها هستند. دمشق و دفاع از حرم، جنگ داخلی سوریه، اسارت زنان و کودکان به دست داعش، مدافعان حرم، مستشاران ایرانی، لشکر فاطمیون و حمله تروریستی داعش به مجلس درون‌مایه اصلی داستان‌های این مجموعه است. «افسانه گودرزی»، «سارا اسماعیلی»، «سیده‌زهرا طباطبایی»، «سیده‌اسماء ‌‌هاشمی»، «رقیه بابایی»، «سیده‌طاهره موسوی»، «زهرا اخلاقی»، «زینب بخشایش»، «صدیقه شاهسون» و «سیده‌نفیسه محمدی» نویسندگانی هستند که در این مجموعه اثری از آن‌ها منتشر شده است.

برشی از کتاب

صدای زنگ پیامک ابوذر بلند شد. موبایل را از جیب شلوار جینش بیرون کشید. باز هم همان پیا‌م‌های همیشگی از شماره‌های ناشناس: «ای شیردلان و شیرصفتان و ای برادران از راه رو‌ح‌های صادق پیروی کنید چرا که راهی دیگر برای رستگاری امت مظلوم وجود ندارد...!»

بلافاصله پیامک دوم رسید: «خلافت از شما می‌خواهد که به صف مبارزه‌کنندگان درآیید و برای بقای دولت اسلامی بپاخیزید... بشتابید به سوی بهشتی که پهنایش از زمین تا آسمان است...!»

می‌خواست در جواب پیامک بنویسد: بهشت؟ بهشت خود دمشق بود! دمشق قبل از درگیری... دمشق قبل از ورود داعش. بهشت خنده کودکان دمشق بود...! اما نتوانست. با مشت به در مغازه کوبید. بیرون مغازه رفت و عربده کشید. تفنگش را به سمت آسمان گرفت و بی‌وقفه شلیک کرد. پوکه‌های تیر روی زمین می‌ریخت. گنجشک‌ها از روی زمین پر کشیدند. بچه‌ها همه دست از کار کشیدند و خیره نگاهش کردند. «عمو عمران» بیرون آمد. نگاهش کرد. حرفی نداشت که بزند. بوی نان سوخته هم همه‌جا را گرفت. احمد و عماد چند بسته نان را برداشتند و دویدند. هنوز چند قدمی برنداشته بودند که صدای قل‌خوردن یک بشکه در کوچه پیچید. ابوذر بلند شد. تفنگش را مسلح کرد. پسرهای دیگر نان‌ها را توی دست گرفتند و بلند شدند. نگاه همه به ته کوچه بود.

شناسنامه

کتاب «دوستت دارم دمشق»، مجموعه داستان کوتاه می‌باشد که در قطع رقعی و به کوشش جمعی از نویسندگان جوان خوش‌ذوق با محوریت جنگ سوریه و مدافعان حرم است که توسط «انتشارات شهید کاظمی» روانه بازار شد.

نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: