کد خبر: ۳۹۲۵
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۱
پپ
تدابیر طب سنتی برای مشکلات دوران بارداری
صفحه نخست » عطارباشی

پیاده‌روی اشتهای خانم‌های باردار را باز می‌کند و از بروز حالت تهوع و استفراغ آن‌ها جلوگیری خواهد کرد.

دکتر فاطمه مرادی؛ متخصص طب سنتی می‌گوید: خانم‌های باردار در طول بارداری دچار مشکلات مختلفی می‌شوند. یبوست بارداری یکی از عوارض شایع این دوره است.

وی در ادامه می‌گوید: پیاده‌روی ملایم روزانه یکی از بهترین توصیه‌ها برای یبوست بارداری در بیشتر خانم‌هاست چرا که علاوه بر دفع منظم‌تر مدفوع بر کاهش یا پیشگیری از مشکلاتی مانند تهوع، ریفلاکس، افسردگی، دردهای لگنی و... نیز مؤثر است اگر منعی برای پیاده‌روی ندارید، روزی ۲ بار به‌طور ملایم راه بروید. برای این کار حتما نیازی نیست از خانه خارج شوید ولی حتما با «قصد» ورزش، این پیاده‌روی را انجام دهید! در خانه‌های کوچک می‌توانید به‌صورت ۸ انگلیسی به‌آرامی راه بروید تا دچار سرگیجه نشوید پس تنبلی را کنار بگذارید، کفش مناسب تهیه کنید و در منزل یا بیرون از منزل پیاده‌روی کنید، به مقداری که در بدنتان حرارت ملایمی را احساس کنید ولی دچار ضعف نشوید.

توجه کنید یکی از موارد ممنوعیت پیاده‌روی و سرپا ایستادن طولانی برای خانم‌ها بارداری است که جفت پایین دارند و امکان لکه‌بینی در آن‌ها بر اثر پیاده‌روی وجود دارد.

دکتر مرادی چند توصیه ساده ناشتایی برای یبوست بارداری دارد که عبارتند از:

ـ یک قاشق غذاخوری عسل را در یک لیوان آب‌جوش بریزید و در حالی که گرم است ناشتا میل کنید.

ـ 3 الی 5 عدد انجیر خشک و ۲ عدد آلوبخارا را شب تا صبح در یک لیوان آب بخیسانید و صبح ۳۰ دقیقه قبل از صبحانه ناشتا انجیر و آلوها را تکه تکه و به‌آرامی بجوید و آبش را هم بنوشید.

ـ یک قاشق غذاخوری خاکشیر را در یک لیوان آب‌جوش بریزید، یک نعلبکی روی آن بگذارید تا 15 دقیقه دم بکشد و آن را ۳۰ دقیقه قبل از صبحانه میل کنید. اگر در ماه آخر بارداری نیستید، بیش از یک قاشق خاکشیر مصرف نکنید. همچنین خاکشیر را همراه داروی تیروئید میل نکنید.

دکتر ناصر رضایی‌پور؛ متخصص طب سنتی ایران معتقد است: مواد قابض و خوشبو مانند «به» برشته شده و همچنین ماساژ دست‌ها و پاها و نگه داشتن دانه انار و برگ نعناع در دهان نیز برای رفع بی‌اشتهایی، تهوع و قی دوره بارداری مفید است، بی‌اشتهایی، تهوع و استفراغ یکی از معضلات دوران بارداری است.

پیاده‌روی اشتهای خانم‌های باردار را باز می‌کند و از بروز حالت تهوع و استفراغ آن‌ها جلوگیری خواهد کرد. همچنین ورزش سبک برایشان مناسب است ولی ورزش و حرکات شدید و پریدن، ممکن است موجب سقط ‌جنین شود. تپش قلب در دوران بارداری بیشتر به علت مشکلات فم معده است که جرعه ‌جرعه نوشیدن آب گرم و ورزش سبک برای رفع آن توصیه می‌شود.

دکتر افسانه شاکری؛ متخصص طب سنتی ایرانی نیز معتقد است: در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی، معده ضعیف می‌شود و قدرت هضم کاهش می‌یابد. در نتیجه عوارضی مانند ویار بارداری، سوزش سر دل، ریفلاکس و تمایل به خوردن مواد غیر غذایی مانند خاک افزایش می‌یابد. در طب سنتی مصرف بعضی خوراکی‌ها به خانم‌های باردار از جمله مویز، به شیرین، سیب شیرین، گلابی، بادام و انار میخوش توصیه می‌شود. این مواد در عین داشتن هضم راحت، مقوی معده هستند و باعث برطرف شدن ویار بارداری می‌شوند. همچنین حافظ جنین هستند و از سقط جلوگیری می‌کنند. مصرف غذاهایی با هضم راحت و سریع که در طب سنتی تحت عنوان غذاهای لطیف، از آن‌ها نام برده می‌شود مانند گوشت بره، بزغاله و پرندگان کوچک (مرغ، کبک و بلدرچین) توصیه می‌شود.

خانم‌های باردار باید از مصرف مواد خیلی سرد مانند آب یخ، برف و یخ، همچنین مواد غذایی خیلی شیرین و چرب بپرهیزند و سرکه، لوبیا، باقالی، نخود، کنجد، کرفس، ترب، سیر و پیاز خام را از رژیم غذاییشان حذف کنند.

در طب سنتی غذاهای تند و تلخ مثل فلفل‌، زیتون خام و سبزیجاتی مانند رازیانه، شنبلیله، کافشه، یونجه، گل ختمی و گل پنیرک می‌توانند عوارض جبران‌ناپذیری برای مادر و جنین داشته باشند.

در خاتمه، دکتر محمد عسکر‌فراشاه؛ متخصص طب ایرانی می‌گوید: کندر جزو داروهایی است که برای تقویت حافظه در افراد توصیه شده و همچنین برای تکامل مغزی جنین در خانم‌های باردار مؤثر شناخته شده است.

زمان توصیه شده برای مصرف کندر به قصد تأثیر بر تکامل مغزی جنین، تنها در نیمه دوم ماه سوم بارداری است و مصرف آن باید به‌صورت جویدنی باشد، نه خوردنی و به مدت ۱ تا ۲ هفته و روزی یک نخود جویده شود. توجه کنید مصرف کندر در سایر ماه‌ها ممکن است با عارضه همراه باشد.


نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: