کد خبر: ۳۵۶۳
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۲
پپ
علائمی از تخمدان پلی‌کیستیک که بیشتر خانم‌ها نادیده می‌گیرند
صفحه نخست » پزشکی

تشخیص کیست تخمدان در درمان آن بسیار مهم است اما گاهی علائم آن به سادگی دست‌کم گرفته می‌شوند. امروزه درصد زیادی از زنان دچار سندروم تخمدان پلی کیستیک هستند. این کیست‌ها معمولا بی‌خطرند و می‌توانند اندازه‌های گوناگونی داشته باشند.

کیست‌ها، کیسه‌های کوچک آبداری هستند که در داخل یا روی سطح تخمدان‌ها قرار گرفته‌اند. این کیست‌ها عموما به دلیل نوسانات هورمونی به وجود می‌آیند و طی سنین باروری یک خانم، هر زمانی می‌توانند بروز کنند. کیست‌های تخمدان هرچند که مشکلی جدی نیستند؛ اما تشخیص به موقع آن‌ها اهمیت دارد تا جلوی رشدشان گرفته شود.

علائم

تغییر در دفع ادرار

هرگونه تغییری در الگوی دفع ادرار می‌تواند علامتی از وجود مشکلاتی در سلامتی باشد. اگر ناگهان احساس می‌کنید نیاز به ادرار کردن دارید و نمی‌توانید کنترلش کنید، ممکن است علتش کیست تخمدان باشد. این علائم همراه با احساس سوزش بعد از ادرار کردن نشانگر ضعف عضلات کف لگن یا عفونت این عضلات هستند.

خونریزی غیرعادی

یکی از آشکارترین علائم یک مشکل هورمونی، لکه‌ بینی‌هایی است که بین دو سیکل قاعدگی روی می‌دهد. برای بیشتر خانم‌ها عادی است که گهگاه چنین چیزی را تجربه کنند و جای نگرانی ندارد؛ اما اگر این اتفاق، مکررا روی بدهد باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

درد

التهاب‌ها و عفونت‌های واژینال، دلایل اولیه‌ درد هنگام نزدیکی هستند. اما اگر این مشکل آن‌قدر ادامه‌دار و جدی شد که زندگی جنسی معمولتان را تحت تأثیر قرار داد، باید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا هرگونه علت احتمالی، مانند کیست تخمدان، مشخص شود.

استفراغ و تهوع

استفراغ و تهوع فقط مخصوص خانم‌های باردار نیست. عدم تعادل هورمونی که منجر به کیست تخمدان می‌شود نیز می‌تواند برانگیزاننده‌ این علائم در خانم‌هایی که باردار نیستند باشد. پس اگر حالت تهوع و استفراغ دارید و علت خاصی برایش پیدا نمی‌کنید و سایر علائم کیست تخمدان را نیز دارید حتما به پزشک مراجعه کنید.

تورم شکم

تورم شکم علامتی است که اغلب نادیده گرفته می‌شود چون معمولا فاکتورهای دیگری در آن دخیل‌اند. بزرگ شدن یا تورم شکم، ناراحت‌کننده است و می‌تواند با درد نیز همراه باشد. اگر مدام دچار تورم شکم می‌شوید و در عرض چند روز برطرف نمی‌شود، علامت این است که مشکلی در سلامتی‌تان وجود دارد.

درد در پایین کمر

احساس گرفتگی یا درد در پایین کمر همیشه هم نشان‌دهنده‌ مشکل عضلانی نیست. گاهی پیدا کردن علت این مشکل نیاز به بررسی‌های دقیق‌تری دارد چون ممکن است ناشی از عفونت کلیه یا اختلالی در سیستم تناسلی باشد. اما احتمال کیست تخمدان را نیز نباید رد کرد.

کاهش وزن یا افزایش وزن ناگهانی

وقتی که سبک زندگی سالمی دارید و تغذیه‌تان مناسب است، از دست دادن اشتها یا زیاد خوردن در اثر اضطراب علائمی هشدار دهنده‌اند که باید علتشان را پزشک تشخیص بدهد.

خستگی مداوم

استرس، تغذیه نامناسب و بیش از اندازه کار کردن از شایع‌ترین دلایل احساس خستگی مزمن هستند؛ اما عدم تعادل هورمونی نیز می‌تواند منجر به خستگی‌های مکرر و مزمن شود.

درد در ناحیه لگن

درد در قسمت لگن علامت بسیار مهمی از سندروم تخمدان پلی کیستیک است. ممکن است این درد را به صورت دردی تند و تیز یا دردی در قسمت پایین شکم احساس کنید. علاوه بر خود این دردها، باید دقت کنید که آیا خارج از سیکل قاعدگیتان روی می‌دهند یا طی قاعدگی بروز می‌کنند.

بیشتر بخوانید

وضعیت کیست‌هایتان را مرتبا چک کنید

تمام علائمی که گفته شد بسته به مورد، می‌توانند به روش‌های متفاوتی روی دهند. گاهی ممکن است همراه با تغییراتی در اجابت مزاج و یا حتی در خلق و خو باشند. اگر کیست‌های شما دردسری برایتان ایجاد نمی‌کنند، باز هم باید به طور مرتب آن‌ها را چک کنید چون ممکن است مشکل‌ساز شوند. ضمنا می‌توانید راهکارهای طبیعی گوناگونی را امتحان کنید که تکمیل کننده‌ درمان‌های پزشکی کیست تخمدان هستند، مانند:

ـ شیرین بیان

ـ پنج انگشت

ـ قاصدک

ـ کوهوش سیاه (گیاه توت مار)

توجه: تغییراتی در سبک زندگی که می‌توانند به پیشگیری از تشکیل کیست تخمدان کمک کنند:

ـ آب باکیفیت و تصفیه شده زیاد بنوشید. ادرار زرد کم‌رنگ نشان‌دهنده‌ این است که بدنتان به اندازه کافی آب دریافت می‌کند؛ اما اگر ادرارتان زرد تیره است، یعنی آب کافی نمی‌نوشید.

ـ از ظروف پلاستیکی استفاده نکنید: غذا را در ظروف پلاستیکی گرم نکنید یا نپزید و همیشه از ظروف شیشه‌ای استفاده نمایید. پروسه‌ گرم کردن غذا در ماکروویو با ظروف پلاستیکی، مواد شیمیایی سمی از پلاستیک آزاد می‌کند که وارد غذایتان شده و تأثیرات منفی بر سلامتی‌تان می‌گذارد.

ـ در معرض مواد شیمیایی قرار نگیرید. استفاده‌ طولانی ‌مدت از مواد و پاک کننده‌های شیمیایی در منزل تأثیرات مخربی بر هورمون‌هایتان. می‌‌گذارد.

ـ استرستان را کم کنید

ـ ورزش کنید

نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: