کد خبر: ۳۴۷۴
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۴
پپ
صفحه نخست » ایوان هنر

مهدی خرامان

زمانه عجیبی شده است، گاهی هدف وسیله را توجیه می‌کند و اجازه تغییر معنا و جایگاه را می‌دهد، باری «جلاد» با «شهید»، بار دیگر «دزد بیت‌المال» با «ذخایر ملی»، بار دیگر «تندرو» با «انقلابی»، بار دیگر «آزادی بیان» با «فحاشی و فحشا»، اما انگار امروز تودیع و معارفه جدیدی در حال برگزاری است، شبکه رانت‌خوار نفوذ کرده به سازمان سینمایی امروز قصد دارند بر تن پلان‌های هرزه فیلم‌هایشان لباس قانون به تن کنند تا «ولنگاری فرهنگی» با «قانون‌مداری» تغییر معنا دهد!

سازمان امور سینمایی و سمعی بصری دستورالعمل جدید درجه‌بندی سنی فیلم‌های سینمایی را که به امضای حسین انتظامی سرپرست سازمان رسیده، ابلاغ کرده است. این آیین‌نامه از سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ماه برای تمامی سینماها، تهیه‌کننده‌ها و پخش‌کننده‌ها لازم‌الاجرا است، آیین‌نامه‌ای که بر مبنای آن، فیلم‌هایی با محتویات: «دارای صحنه‌های افراطی از خشونت یا صحنه‌های استعمال مواد مخدر یا صحنه‌هایی تداعی‌کننده روابط زناشویی و یا الفاط و حرکات نامناسب» با درج گروه سنی ۱۸+ از این پس قابل اکران است!

دستور عملی برای قانونی شدن فیلم‌های مبتذل و مستهجن بر پرده نقره‌ای، وگرنه چگونه ممکن است سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی، آیین‌نامه‌ای ابلاغ کند بر خلاف دستور عمل شورای پروانه نمایش؟!

در آیین‌نامه شورای پروانه نمایش ماده ۷ به ممنوعیت «اشاعه اعمال رذیله فساد و فحشا» و همچنین در ماده ۸ به عدم محتویات «تشویق و ترغیب و یا آموزش اعتیاد‌های مضر و خطرناک و راه‌های کسب درآمد از طرق نامشروع مانند قاچاق و غیره» پرداخته است، قانون‌گذار به صراحت از کلمه «اشاعه اعمال» در موضوع فساد و فحشا و «تشویق و ترغیب» درباره مواد مخدر استفاده کرده است، حالا باید سؤال شود، مگر در آثار فاخر سینما ایران! چه صحنه‌هایی وجود دارد که تداعی کننده روابط زناشویی و یا الفاظ و حرکات نامناسب است، اما اشاعه اعمال فساد و فحشا حساب نمی‌شود یا چه سکانسی درباره مواد مخدر و مصرف آن فیلمبرداری می‌شود که باعث آموزش، ترغیب و تشویق نمی‌شود؟! آیا غیر از این است که مافیا اکران این بار قصد دارد فیلم‌هایی مانند «رحمان ۱۴۰۰»، «هزار پا» و «عرق سرد» را در لباس قانون به مخاطب ارائه دهند؟!

آیین‌نامه‌ای که تنها هدفش ترویج ولنگاری فرهنگی است و از سوی دیگر پنهان شدن مسئولین در پشت قانون برای فرار از پاسخگویی انتقادات جبهه انقلاب دربرابر فیلم های مبتذلی که مجوز اکران می‌دهند. این در حالی است که در قانون اهداف و وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به صراحت درباره «رشد فضائل اخلاقی بر اساس ایمان و تقوی» (ماده یک) و «رواج فرهنگ و هنر اسلامی» (ماده سوم) آمده است، آیا دستورالعمل جدید درجه‌بندی سنی فیلم‌های سینمایی در همین راستا است؟! یا برای ترویج معیار‌های خلاف قانون و اهداف وزات فرهنگ و ارشاد است؟!

نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: