کد خبر: ۳۳۷۴
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۲
پپ
صفحه نخست » اخبار

روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا» امروز در تحلیلی نوشت: مقامات تهران ابراز اطمینان کرده‌اند که اقدام دولت آمریکا در افزودن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فهرست سازمان‌های تروریستی، تأثیری بر این نیروها که سهم قابل توجهی در تأمین امنیت جمهوری اسلامی دارند، نخواهد داشت.

در محافل کارشناسی نیز بر این عقیده هستند که پاسخ تهران به اقدامات محدودکننده واشنگتن در این رابطه، در بسیاری از موارد به تدابیری که دولت دونالد ترامپ اتخاذ خواهد کرد، بستگی دارد.

روز دوشنبه در پارلمان (مجلس شورای اسلامی) ایران یادآور شدند که تأمین مالی سپاه پاسداران صرفا در داخل کشور صورت می‌گیرد و تحریم‌های آمریکا علیه افسران بلند پایه سپاه قابل انتظار است ولی تأثیری بر فعالیت این ارگان نخواهد داشت. ضمن این‌که این اقدام واشنگتن در حقیقت نشان‌دهنده شکست سلطه سیاسی و نظامی آمریکا در خاورمیانه است.

مقامات تهران یادآور شدند که هر گونه اقدام احمقانه آمریکایی‌ها که امنیت ملی ایران را در معرض تهدید قرار دهد، نیز با پاسخ قاطع روبرو خواهد شد.

«یوری لیامین» کارشناس نظامی روس در گفت‌وگو با این روزنامه یادآور شد، تا مدت‌ها قبل ایالات متحده از قرار دادن ساختارهای سیاسی ـ نظامی دولت‌های خارجی در فهرست سازمان‌های تروریستی اجتناب می‌کرد ولی سپاه پاسداران نخستین ساختاری نیست که در این فهرست جای گرفته و جنبش حزب‌الله لبنان نیز پیشتر همین سرنوشت را پیدا کرد. البته برخی بانک‌های ایرانی مرتبط با سپاه پاسداران، از قبل در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار داشته‌اند ولی اقدامات محدودکننده مالی و اقتصادی آمریکا تأثیری بر این ارگان سیاسی ـ نظامی نداشته است.

این کارشناس افزود، پاسخ مقامات تهران به هر اقدام محدودکننده جدید واشنگتن علیه سپاه پاسداران، بستگی به تدابیر اتخاذ شده از سوی دولت آمریکا خواهد داشت، هر چند در حال حاضر که رهبران ایران به طرف آمریکایی درباره پاسخ متقابل و شدیدالحن به هر تلاشی هشدار داده‌اند.

به عقیده وی، البته مقامات تهران علاقه‌ای به تشدید رویارویی با آمریکا ندارند ولی اگر واشنگتن دست به اقدامی علیه جمهوری اسلامی ایران بزند، قطعا مجبور به پاسخگوی به آن هستند.

نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: