کد خبر: ۳۳۳۱
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۷
پپ
صفحه نخست » یار مهربان

مجموعه تک نوشته‌هایی است که در قالب طنز نگاشته شده است. این کتاب اولین اثر منتشر شده محسن رضوانی است. وی با قلمی متفاوت به موضوعات مختلف پرداخته است. محسن رضوانی با استفاده از لهجه قدیم تهرانی و اصطلاحات دوره قاجار متن‌های خود را پیش می‌برد و از این دریچه به مسائل پیرامون خود که عموما مسائل روز اجتماعی هستند می‌پردازد. یکی از نکات مهم درباره این مجموعه شکل و طراحی متفاوت کتاب است که از سوی سوره مهر طراحی و روانه بازار نشر شده است.

بخش‌هایی از کتاب

سر شب، ایوان منزلتان خبرهایی بود... گویا علمک ماهواره‌تان را سفت کاری می‌کردید. کاش یک استانبولی از آن گچ‌ها هم، خرج دل ما می‌کردی،که آن‌قدر نلرزد موقع روبرو شدن با شما... دست کم، شبیه آن دیش فلزی باش؛ دریافت کن این همه سیگنالی که تا حالا فرستاده‌ایم. تصحیح ورقه‌ها اوراقم کرد. لکن نهایتا کلکش کنده شد. جز لشوش انتهای کلاس، نمره الباقی بدک نبود. «سوخته‌سرایی» کما کان دأبه پای برگه، روضه نوشته بود. درد دل و گلایه از روزگار و مریضی زن همسایه و عز و التماس نمره و نهایتا دو خط شعر که مثلا آقا اجازه!: «گل شود پژمرده چون افتد به دامان کتاب.»

نوشتم ما لای کتاب گل نمی‌ذاریم تا پژمرده شود؛ پر کفتر می‌چپانیم تا زایمان کند. یازده و نیم تمام. با ارفاق.

تکرار نشود لطفا

من از این قسم قرتی قربیلک بازی‌ها بلد نیستم عزیز! هفت پشت من هم بلد نبوده. قبول کن این غربتی‌گری‌ها را درآورده‌اند امثال ما را تلکه کنند. یک مشت جوانک عاشق را...

عوض این خنزر پنزرهای فرنگی و خزعبلات فانتزی، پولش را می‌رویم سید‌الکریم، کباب ریحان. این صنف ادا اطوار‌ها را بگذار برای لیمونادخورهای بالانشین. این‌ها برای بچه‌های شاپور به پایین، نه تنها یک جور زیاده‌خوری حساب می‌آید، کسر شأن هم هست.

بناء علی هذا، قلوه‌کَن بکن از ذهنت این تخیلات کلنگی را. غیر مؤدبانه‌اش را بخواهی؛ می‌شود: زهرمر و «ولِم‌تایم»

شناسنامه کتاب

کتاب «گچ ‌پژ» عصفوریه‌های «محسن رضوانی» است که در قالب طنز به رشته تحریر درآمده و به کوشش انتشارات سوره مهر با قیمت 10 هزار تومان به چاپ رسیده است.

منبع: انتشارات سوره مهر

نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: