کد خبر: ۲۹۴۶
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۴
پپ
نکاتی مهم درباره اهمیت موی بینی
صفحه نخست » پزشکی

وظیفه اصلی موهای بینی پالایش مواد اضافی هوایی است که تنفس می‌کنیم. موهای بینی همانند فیلتر هوای اتاق عمل می‌کنند. آن‌ها ذرات گردوغبار، ویروس‌ها، باکتری‌ها و مواد سمی را به دام می‌اندازند تا ما در بازدم یا عطسه آ‌ن‌ها را بیرون بدهیم. تراکم موهای بینی می‌تواند یک مزیت باشد. بر‌اساس یافته‌های پزشکی احتمال ابتلا به آسم در افرادی با موهای بینی کم پشت، سه برابر بیشتر از کسانی است که موهای بینی پرپشتی دارند.

موی بینی نخستین خط دفاعی بینی دربرابر عوامل نامطلوب خارجی است. پشت آن‌ها مژک‌ها قرار دارند، رشته‌های مویین بسیار کوچکی که مدام به عقب و جلو حرکت می‌کنند. این مژک‌ها گرد و خاک و مولکول‌های مضر احتمالی را به سمت گلو جارو می‌کنند.

موهای بلند بینی ظاهر ناخوشایندی را ایجاد می‌کنند. به همین دلیل افراد گاهی موهای بینی را با قیچی کوتاه می‌کنند. این در حالی است که محققان به تازگی کندن بیش از حد موهای بینی را بسیار پرخطر خوانده‌اند.

بینی به پاکسازی و فیلتر هوای تنفسی می‌پردازد. درون بینی مژک‌هایی وجود دارند که مواد موکوزی را از قسمت‌های جلوی بینی به انتهای آن حرکت می‌دهند. موکوز درون بینی که نوعی سد دفاعی در مقابل گرد و خاک و میکروب‌ها محسوب می‌شود، در نهایت وارد معده شده و در آنجا توسط اسید معده تجزیه می‌شود.

به گفته محققان، کندن موهای بینی مشکلات جدی برای افراد ایجاد می‌کند. محققان معتقدند: میکروب‌های راه‌یافته به درون بینی در مجاورت پیاز مو و نزدیک حفره‌هایی که مو از آن خارج شده است، جمع می‌شوند. زمانی که موی بینی از ریشه کنده شود پیاز آن صدمه می‌بیند و مسیر ورود میکروب‌ها به بدن هموار می‌شود. ورود میکروب‌ها به بدن باعث عفونت می‌شود. اما داستان در همین‌جا خاتمه نمی‌یابد؛ این عفونت‌ها به شدت پرخطر و کشنده محسوب می‌شوند، چرا که رگ‌های بینی در نهایت به رگ‌های مغز راه می‌یابند و به همین علت عفونت‌های یاد شده به شکل مننژیت و آبسه مغز ظاهر می‌شوند.

دانشمندان ناحیه منتهی به بینی در صورت را «مثلث خطر» نامیده و در مورد خطرات نادیده گرفتن آن به مردم هشدار داده‌اند.

خطر پرموئی در بینی

از سوئی دیگر پر موئی بینی بیش از حد طبیعی و برای ثبت در گینس! که تب آن گریبان برخی افراد را گرفته، نیز خطرات خود را دارد. پرمویی در ناحیه گوش و بینی نه تنها از نظر زیبایی ناخوشایند است، بلکه باید گفت تراکم بیش از حد مو باعث باقی ماندن و خارج نشدن ترشحات از گوش و بینی می‌شود و در گوش احساس سنگینی و کم‌شنوایی و در بینی حس گرفتگی ایجاد می‌کند .موی بینی

در این شرایط بهتر است موها را با قیچی یا سایر ابزارهای ظریف کوتاه کنید اما این موها را نباید با سلول‌های مژک‌دار داخل بینی اشتباه گرفت. م‍ژک‌ها حرکات همیشگی رفت و برگشتی دارند و ترشحات را به سمت عقب حلق هدایت می‌کنند تا بلعیده شوند. در صورتی که این مژک‌ها به دلیل جراحی، هوای سرد، استشمام مواد شیمیایی و هوای آلوده و استعمال دخانیات از بین برود، فرد مستعد عفونت‌های دستگاه تنفسی می‌شود. به دنبال عفونت ترشحات انتهای حلق متراکم می‌شود و بیمار دچار گرفتگی بینی یا آبریزش مداوم خواهد شد .

نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: