کد خبر: ۲۸۴۵
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۴
پپ
صفحه نخست » پزشکی

برای درمان سنگ کلیه و درد‌های ناشی از آن، روش‌های مختلفی در طب مدرن وجود دارد، اما بد نیست با برخی شیوه‌های درمانی سنگ کلیه و تسکین درد‌های ناشی از آن، با روش‌های طبیعی آشنا شوید.

سنگ کلیه، از جمله شایع‌ترین بیماری‌های دستگاه ادراری است که مردان زیادی در سراسر جهان، آن را دست‌کم یکبار در طول زندگی خود، تجربه می‌کنند. این بیماری، اغلب، به ‌دلیل رسوب کردن و تجمع مواد کلسیمی و تشکیل کریستال یا سنگ در کلیه‌ها به وجود می‌آید. حرکت و جابجایی این سنگ‌ها در کلیه‌ها، به ‌ویژه مجاری ادراری، اغلب با درد شدید و بی‌قراری زیادی همراه است. همین مسأله هم موجب می‌شود مردان، از درد سنگ کلیه، به‌عنوان کشنده‌ترین درد در طول زندگی‌شان یاد کنند. برای درمان سنگ کلیه و درد‌های ناشی از آن، روش‌های مختلفی در طب مدرن وجود دارد، اما بد نیست با برخی شیوه‌های درمانی سنگ کلیه و تسکین درد‌های ناشی از آن، با روش‌های طبیعی آشنا شوید؛ روش‌هایی که با کمک گیاهان دارویی می‌توانند در فاز اولیه ابتلا به سنگ کلیه، به پیشگیری از بزرگ شدن سنگ‌ها یا شکسته شدن آن‌ها کمک کند.

تأثیر چای قاصدک در دفع کریستال‌ها

به گفته متخصصان طب سنتی ایران، نوشیدن دم‌کرده گیاه قاصدک، به‌طور مداوم و مستمر، تأثیر زیادی در تسکین درد‌ها و درمان بیماری سنگ کلیه دارد. این گیاه، به این دلیل که خاصیت ادرارآوری دارد، کمک زیادی به پاک‌سازی و دفع سنگ‌های کلیه می‌کند. خاصیت ادرارآوری این گیاه موجب می‌شود سیستم ادراری و مجاری ادرار، زود به زود، پاک‌سازی شوند و امکان تشکیل بلور یا سنگ در آن، به کمترین میزان برسد. این گیاه را می‌توان به‌ صورت دم‌کرده یا خشک مصرف کرد. برای مصرف برگ‌های خشک این گیاه، بهتر است برگ‌های خشک را کوبیده، به‌ صورت پودر درآورید و آن را درون یک کپسول خالی بریزید و با مقداری آب ببلعید.

توجه: پیش از مصرف این گیاه دارویی، بهتر است با متخصص طب سنتی مشورت کنید.

آب‌میوه درمانی

اگر سابقه ابتلا به سنگ کلیه، در میان اعضای خانواده شما وجود دارد و احتمال می‌دهید شما هم خیلی زود، با این بیماری، دست به گریبان شوید، توصیه می‌کنیم نوشیدن یک لیوان آب پرتقال یا شربت آب‌لیمو را که از لیموترش تازه تهیه شده، در سبد غذایی روزانه‌تان قرار دهید. نوشیدن آب پرتقال و لیموترش می‌تواند تشکیل سیترات‌های ادراری، بلور‌ها و کریستال‌ها را در دستگاه ادراری، به‌ویژه کلیه‌ها، مهار کند و به این ترتیب، احتمال تشکیل سنگ کلیه را به صفر برساند. اگرچه شرط عقل آن است که این شیوه را تنها راه پیشگیری از ابتلا به سنگ کلیه، قلمداد نکنید.

در کنار استفاده از این روش، احتمال ابتلا به این بیماری را با مشاوره با متخصص و پزشک خود نیز بررسی کنید.

گیاهان دارویی

چای سبز، از جمله گیاهان دارویی است که تأثیر زیادی در درمان سنگ کلیه و پیشگیری از ابتلا به آن دارد. به گفته درمان‌گران طب سنتی، مصرف این چای، به دلیل داشتن خاصیت آنتی‌اکسیدانی، تأثیر به‌سزایی در درمان سنگ کلیه دارد؛ البته باید توجه داشته باشید که حتما چای سبز بدون کافئین، تهیه کنید. در کنار چای سبز، مصرف عصاره گیاه قره‌قاط نیز برای درمان و سلامت کلیه‌ها، توسط متخصصان طب سنتی توصیه شده است.

به گفته درمان‌گران طب سنتی، مصرف گیاهانی، چون کاکل ذرت، خارمریم، چای سبز و قره‌قاط از جمله کاربردی‌ترین گیاهان برای درمان بیماری سنگ کلیه است.

تسکین درد کلیه با روغن کرچک

یکی از شیوه‌های طبیعی برای تسکین درد ناشی از ابتلا به سنگ کلیه، استفاده موضعی از روغن کرچک است. ماساژ این روغن، در صورتی که به خالص بودن آن اطمینان داشته باشید، می‌تواند تأثیر زیادی در کاهش درد‌های سنگ کلیه داشته باشد. درمان‌گران طب سنتی، ماساژ روغن کرچک روی کلیه‌ها و گرم کردن این ناحیه را با کمک کیسه آب جوش، بهترین روش برای کاهش درد‌هایی می‌دانند که موجب بی‌قراری بیمار می‌شود.

ماساژ کلیه‌ها با این روغن و گرم کردن آن در طول روز به مدت یک ساعت، می‌تواند درد بیمار را به اندازه قابل توجهی کاهش دهد.

نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: