کد خبر: ۲۷۸۳
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۸
پپ
صفحه نخست » کنز

علامه امینی ره

مرحوم حجت‌الاسلام دکتر امینی چنین می‌نویسد: پس از گذشت چهار سال از فوت مرحوم پدر بزرگوارم علامه امینی نجفی یعنی سال 1394 هجری‌قمری‌، شب جمعه‌ای قبل از اذان فجر ایشان را در خواب دیدم. او را شاداب و خرسند یافتم. جلو رفته و پس از سلام و دست‌بوسی عرض کردم: پدر جان! در آن‌جا چه علمی باعث سعادت و نجات شما گردید؟ گفتند: چه می‌گویی؟ مجددا‌ عرض کردم: آقا جان! در آن‌جا که اقامت دارید، کدام عمل موجب نجات شما شد؟ کتاب الغدیر‌... یا سایر تألیفات‌.... یا تأسیس و بنیاد کتابخانه امیرالمؤمنین‌علیه‌السلام؟ پاسخ دادند: نمی‌دانم چه می‌گویی. قدری واضح‌تر و روشن‌تر بگو! گفتم: آقا جان! شما اکنون از میان ما رخت بر بسته‌اید و به جهان دیگر منتقل شده‌اید. در آن‌جا که هستید کدامین عمل باعث نجات شما گردید از میان صدها خدمت و کارهای بزرگ علمی و دینی و مذهبی؟ مرحوم علامه امینی درنگ و تأملی نمودند. سپس فرمودند: فقط زیارت ابی‌عبدالله‌الحسین‌علیه‌السلام. عرض کردم: شما می‌دانید اکنون روابط بین ایران و عراق تیره و تار است و راه کربلا بسته‌، چه کنم؟ فرمود: در مجالس و محافلی که جهت عزاداری امام حسین‌علیه‌السلام برپا می‌شود شرکت کن. ثواب زیارت امام حسین‌علیه‌السلام را به تو می‌دهند. سپس فرمودند: پسر جان! در گذشته بارها تو را یادآور شدم و اکنون به تو توصیه می‌کنم که زیارت عاشورا را هیچ‌وقت و به هیچ‌عنوان ترک و فراموش نکن.

مرتبا‌ زیارت عاشورا را بخوان و بر خودت وظیفه بدان. این زیارت دارای آثار و برکات و فوائد بسیاری است که موجب نجات و سعادتمندی در دنیا و آخرت تو می‌باشد‌... و امید دعا دارم.

.......................

قرائت قرآن

آیت‌الله قاضی

بر شما باد به قرائت قرآن کریم در شب و با صدای زیبا و غم‌انگیز، پس آن نوشیدنی و شراب مؤمنان است.

................

قربانی و بخشش به فقرا

آیت‌الله خوشوقت

ایشان در مورد قربانی کردن سفارش می‌فرمودند و می‌گفتند: گوشت‌های کبابی‌اش را بر نداری برای خودت! خدا دوست دارد فقرا هم کباب بخورند.

رابطه ایمان و تفریح

کسی که دارای ایمان در حد بالاست همه چیز برای او تفریح است هر که تفریح می‌خواهد بیاید در این راه تازه از نعمت‌های خدا بیشتر هم لذت می‌برد.

...................................

ایستادگی رمز پیروزی

رهبر معظم انقلاب

ایستادگی وسیله‌ پیروزی است، منتها کسانی که مقاومت می‌کنند، باید از خطرات مقاومت نترسند. اگر ترسیدند، در مقاومتشان اختلال پیدا خواهد شد.

.................................

ثواب خدمت مرد به همسر

آیت‌الله مجتهدی تهرانی

امام‌ علی‌علیه‌السلام می‌فرمایند: روزی پیامبر خدا‌صلی‌الله‌علیه‌و‌آله بر ما وارد شدند، فاطمه زهرا در کنار دیگ نشسته بود و من مشغول پاک کردن عدس بودم، پیامبر خدا‌صلی‌الله‌علیه‌و‌آله وقتی دیدند که من در حال کمک کردن به دخترشان هستم، خوشحال شدند و فرمودند: یا ابالحسن. عرض کردم: لبیک یا رسول‌الله.

حضرت فرمودند: به سخنانی که به تو می‌گویم گوش بده که من هر چه می‌گویم امر خدایم است. هیچ مردی در خانه به همسرش کمک نمی‌کند، مگر این‌که به تعداد هر مویی که در بدنش هست، عبادت یک سال را برای او می‌نویسند.

....................................

چند نکته تربیتی

آیت‌الله حسن‌زاده آملی

با خلق خدا مهربان باش. از سخنان ناهنجار گرچه به مزاح باشد بر حذر باش. خلاف مگو گرچه به مطایبت باشد. از قسم خوردن هم اگر چه به راست، احتزاز کن. چه ایستاده‌ای دست‌ افتاده گیر و تا می‌توانی نماز را در اول وقت به جا آورید.

توجه به شب

در روز، مشغله و آمد و شد و اسباب انصراف انسان بسیار زیاد است، به خلاف شب که هنگام آرامش قوله سبحانه: «انا سنلقی علیک قولا ثقیلا ان ناشئه الیل هی اشد و طئا و اقوم قیلا ان لک فی النهار سبحا طویلا». لذا اذکار و اوراد و خلوت را در شب تأثیری خاص است که در روز نیست، به‌خصوص در ثلث آخر لیل.

نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: