کد خبر: ۲۷۷۵
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۱
پپ
صفحه نخست » پزشکی

ویار بارداری از جمله تغییرات بارداری است که در سه ماهه اول بارداری ممکن است به شدت با آن درگیر باشید. تهوع و استفراغ می‌تواند یکی از نشانه‌های بارداری باشد. شدت علائم ویار بارداری هم در هر خانم متفاوت است. اصطلاح پزشکی ویار بارداری «تهوع و استفراغ بارداری» است که سه چهارم زنان را درگیر می‌کند.

ویار بارداری چه زمان شروع می‌شود؟

تهوع و استفراغ بارداری از هفته 6 بارداری شروع می‌شود. از آن‌جایی که حس بویایی در زنان باردار به شدت تقویت شده است، ویار بارداری می‌تواند نسبت به برخی غذاهای خاص بیشتر شده یا حتی میل به غذاهای دیگر را تشدید کند.

خبر خوب این‌که برای بسیاری از مادران ویار بارداری بیش از 12 تا 14 هفتگی طول نخواهد کشید. هر چند برخی خانم‌ها همچنان در سه ماهه دوم علائم همچنان وجود دارد و برخی مادران که دوقلو باردار هستند حتی ممکن است تا سه ماهه سوم این مشکل را داشته باشند. خبر مهم دیگر این‌که هر چقدر هم که ویار بارداری اذیتتان کند، به جنین آسیبی وارد نمی‌شود.

ویار بارداری پسر

این‌که نوع بارداری می‌تواند جنسیت فرزند شما را تعیین کند، چندان قابل اعتماد نیست. بنابراین به هوای این‌که ویار بارداری ندارید سراغ خریدن لباس آبی برای پسرتان نروید. البته شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد هورمون‌هایی که نوزادان دختر تولید می‌کنند می‌توانند ویار بیشتری ایجاد کنند.

علت ویار بارداری

هیچ‌کس نمی‌داند ویار بارداری دقیقا به چه دلیل ایجاد می‌شود اما احتمالا ترکیبی از تغییرات جسمی در بدن شماست. برخی از علل احتمالی عبارتند از:

هورمون گنادوتروپین کوریونی انسانی HCG: این هورمون در طول بارداری به سرعت در حال افزایش است و سبب تهوع می‌شود. در میان دیگر هورمون‌ها هورمون استروژن نیز در ویار بارداری مؤثر است.

حساسیت به بو: بعضی محققان معتقدند این به دلیل سطوح بالای استروژن ایجاد می‌شود اما اطمینانی در این زمینه وجود ندارد.

حساسیت معده: برخی خانم‌ها به تغییرات حاملگی واکنش سریع‌تری نشان می‌دهند و گوارششان حساس‌تر می‌شود. خانم‌هایی که مبتلا به باکتری هلیکوباکتر هستند احتمالا ویار بارداری شدیدتری دارند.

استرس: محققان می‌گویند زنانی که به لحاظ روانی تصور می‌کنند تهوع و استفراغ واکنش طبیعی به استرس است. با این حال شواهد قطعی برای حمایت از این نظریه وجود ندارد.

عوامل ویار بارداری

خانمی که باردار می‌شود بالقوه مستعد ویار بارداری است. با این حال خطر ویار بارداری در شرایط زیر بیشتر است:

ـ پیش از بارداری، تهوع صبحگاهی را تجربه کرده باشید یا مبتلا به میگرن بوده و نسبت به برخی بوها و مزه‌ها حساس باشد یا بر اثر خوردن قرص ضدبارداری دچار تهوع شود.

ـ مادر خانم باردار در بارداری‌های قبل دچار ویار بارداری شده باشد.

ـ خانمی که دوقلو یا بیشتر باردار باشد.

نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: