کد خبر: ۲۷۷۲
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۶
پپ
۷ عضو بدن که همیشه آن‌ها را اشتباه می‌شویید
صفحه نخست » پزشکی

شاید شما هم از آن دست افرادی باشید که به بهداشت و سلامت خود اهمیت زیادی می‌دهند و مرتبا حمام می‌روند، مسواک می‌زنند و بعد از رفتن به دستشویی دست‌های خود را می‌شویند. اما صرف انجام این کارها کافی نیست و در حقیقت، بیشتر ما کار شستشوی قسمت‌های مختلف بدنمان را به درستی و آن‌طور که باید انجام نمی‌دهیم و تلاشی که برای حفظ سلامتی خود داریم بی‌نتیجه می‌ماند.

از کف سر گرفته تا نوک پا، بسیاری از بخش‌های مختلف بدن هستند که باید در نحوه شستشوی آن‌ها تجدید نظر کنید. در ادامه با ۷ عضو بدن آشنا می‌شوید که آن‌ها را اشتباه می‌شویید.

۱ـ دست‌ها

لزوم شستن دست‌ها امری بدیهی است اما حتی اگر دست‌هایتان را بعد از رفتن به دستشویی و قبل از آماده کردن یا خوردن غذا بشویید باز هم ممکن است آن‌ها را آن‌قدری تمیز نکنید که از شر میکروب‌ها خلاص شوید. دست‌هایتان را باید با آب و صابون حداقل به مدت ۲۰ ثانیه بشویید و همه قسمت‌های دست یعنی کف و پشت دست‌ها، بین انگشت‌ها و زیر ناخن‌ها را صابون بزنید.

کوتاهی در تمیز کردن دست‌ها می‌تواند به میکروب‌ها این فرصت را دهد تا از شخصی به شخصی دیگر منتقل شوند و باعث بیمار شدن خودتان و دیگران شود. تحقیقات نشان می‌دهد درصد بسیار کمی از افراد آن‌طور که باید دست‌های خود را می‌شویند. حتی هنوز افرادی وجود دارند که بعد از رفتن به دستشویی دست‌های خود را تنها با آب می‌شویند یا به کلی نمی‌شویند.

۲ـ صورت

این روزها بازار محصولات بهداشتی مملو از انواع محصولات درمانی، اسکراب‌ها و ماسک‌های صورت است که مدعی هستند شما را از سلول‌های مرده پوست خلاص می‌کنند و دیگر پای ثابت بسیاری از روش‌های بهداشتی رایج شده‌اند. البته استفاده‌ گه‌گاه از این محصولات ایرادی ندارد اما نباید در آن افراط کنید. بعضی افراد نسبت به این محصولات تعصب پیدا می‌کنند و با اسیدهای قوی موجود در آن‌ها و افراط در لایه‌برداری به پوست خود صدمه می‌زنند.

بسیاری از افراد به اشتباه تصور می‌کنند باید پوستشان را لایه‌برداری کنند. اما حقیقت آن است که شستشوی روزانه پوست با استفاده از دست‌های خود و یک شوینده ملایم صورت، سلول‌های مرده پوست را به اندازه کافی از بین می‌برد.

همچنین برای تمیز کردن صورت نباید به دستمال‌های پاک‌کننده اکتفا کرد و آن‌ها نمی‌توانند جای شستشوی روزانه را بگیرند. این دستمال‌ها برای مواقع ضروری طراحی شده‌اند.

به علاوه، از هر محصولی که برای شستشوی صورتتان استفاده می‌کنید از پاک شدن کامل آن از پوستتان مطمئن شوید. انباشت باقیمانده مواد صابونی، به ویژه زیر چین و چروک‌های پوست، می‌تواند باعث جوش شود.

۳ـ کف سر

حتی اگر به‌طور منظم موهایتان را می‌شویید، باز هم ممکن است پوست سرتان، به ویژه بعضی قسمت‌های خاصی از آن را به‌طور کامل تمیز نکنید. اما موها را چطور باید شست که کف سر هم کاملا تمیز شود؟

برای این منظور باید قسمت‌های پر پشت مو را از هم جدا کنید تا آب حتما به کف سر برسد و مواد شوینده کاملا از پوست سر پاک شوند. همچنین، وقتی موهایتان را می‌شویید با استفاده از نوک انگشت‌ها و نه ناخن‌ها، کف سرتان را ماساژ دهید تا از تحریک شدن پوست آن جلوگیری کنید.

اگر از محصولات زیادی برای موهایتان استفاده می‌کنید، موهای پرپشتی دارید یا از خارش یا سوزش پوست سر رنج می‌برید به این شکل عمل کنید: حداقل ماهی یکبار از شامپوهای سم‌زدای پوست سر استفاده کنید و در حمام مدتی را صرف ماساژ کف سر صرف کنید تا مواد شیمیایی انباشته شده را از پوست سرتان پاک کنید. انباشت این مواد باعث خارش کف سر می‌شود و موجب می‌شود موها کمتر تمیز به نظر برسند.

۴ـ دندان‌ها

بسیاری از ما تصور می‌کنیم دندان‌هایمان با مسواک زدن تمیز می‌شوند اما این تصور اشتباه است. مسواک زدن تنها نیمی از کاری است که باید برای تمیزی دندان‌ها انجام دهید. اگر از نخ دندان استفاده نکنید بیشتر باکتری‌های مضر داخل دهانتان باقی می‌مانند.

استفاده نکردن از نخ دندان باعث افزایش میزان لاکتیک اسید در دهان می‌شود. این ماده مینای دندان را فرسوده می‌کند و باعث پوسیدگی دندان می‌شود. دست کم دو بار در روز باید از نخ دندان استفاده کرد.

علاوه بر این، هنوز افراد زیادی هستند که به درستی مسواک نمی‌زنند. بهترین حالت برای مسواک زدن، نگه داشتن مسواک تحت یک زاویه ۴۵ درجه نسبت به دندان‌ها و در مرز دندان و لثه است. هر قسمت از دندان‌ها را به مدت حدودا ۸ تا ۱۰ ثانیه، با حرکات دوار مسواک بزنید.

مسواک‌های برقی قابلیت انجام این حرکت را دارند. اما اگر مسواک‌های دستی را ترجیح می‌دهید، هر چه مسواک نرم‌تر باشد بهتر است. از استفاده از مسواک‌های زبر پرهیز کنید چون می‌توانند سطح دندان و لثه را برای همیشه از بین ببرند. اغلب افراد تصور می‌کنند مسواک‌های زبر بهتر هستند، در‌حالی‌که در واقع ضرر بیشتری دارند.

۵ـ گوش‌ها

استفاده از گوش پاک‌کن برای تمیز کردن گوش‌ها می‌تواند خطرناک باشد. اگرچه ما اصرار داریم جرم گوش‌ها را بیرون بیاوریم، اما وجود این ماده درون گوش‌ها بی‌دلیل نیست. هنگام استفاده از گوش پاک‌کن باید خیلی مراقب باشید چون آن‌ها در واقع به جای بیرون آوردن جرم گوش، آن را بیشتر داخل گوش‌ها فرو می‌برند.

این مسأله باعث انباشته شدن جرم مقابل پرده گوش می‌شود و شما را در معرض افت شنوایی یا مسدود شدن مجرای گوش قرار می‌دهد.

پس چطور باید گوش‌ها را تمیز کرد؟ حقیقت آن است که شما اصلا نباید گوش‌هایتان را تمیز کنید. گوش‌ها خود به خود تمیز می‌شوند و جرم گوش هم به‌طور خودکار خارج می‌شود. این ماده درون گوش‌ها را چرب و از آن‌ها محافظت می‌کند.

اما بیرون گوش‌ها داستان دیگری دارد. بیرون گوش‌هایتان را به‌طور منظم با یک فشار ملایم و شوینده صابونی بشویید. شستن پشت گوش‌هایتان را هم فراموش نکنید. این یکی از بخش‌های بدن است که اغلب هنگام حمام کردن، شستن آن‌ها را از قلم می‌اندازیم.

۶ـ پاها

حتما تصور می‌کنید وقتی حمام می‌روید چون آب و صابون از روی بدن به سمت پاها سرازیر می‌شوند، پاهایتان خود به خود تمیز می‌شوند اما در واقع این‌طور نیست و پاها کاملا تمیز نمی‌شوند.

بعد از حمام کردن، وقت بیشتری برای پاهایتان بگذارید. پاهایتان، به ویژه کف و کناره‌های آن‌ها را دست کم چند روز یکبار سنگ پا بکشید و البته فراموش نکنید که در نهایت حتما پاهایتان را خشک کنید. بیماری‌های پوستی رایج پاها مثل قارچ ناخن پا، قارچ پای ورزشکاران و زگیل کف پا می توانند در اثر رطوبت اضافی به وجود بیایند.

اگرچه بعضی افراد پاهایشان بیش از اندازه عرق می‌کند و این مسأله باعث بروز بیماری‌های ذکر شده می‌شود، اما این بیماری‌ها می‌توانند در اثر خشک نکردن پاها بعد از حمام هم به وجود بیایند. بنابراین بعد از حمام، پاهایتان را با حوله به‌طور کامل و حتی بین انگشت‌های پا را خشک کنید. این کار فقط چند ثانیه زمان می‌برد و کم کردن رطوبت اضافی، سلامت پاها را حفظ می‌کند.

۷ـ ناف

احتمالا هیچ‌وقت نافتان را تمیز نمی‌کنید و این اصلا خوب نیست. تحقیقات نشان می‌دهد ناف، آلوده‌ترین بخش بدن بوده و جمعیت زیادی از انواع باکتری‌ها را در خود جای داده است. محل قرارگیری ناف و شکل آن باعث می‌شود آبی که هنگام حمام کردن از روی آن عبور می‌کند، برای تمیزی کامل ناف کافی نباشد. بدتر آن‌که اگر به نافتان دست بزنید، میکروب‌های درون آن را به نقاط دیگر بدنتان هم انتقال می‌دهید و حتی سطوح دیگری که لمس می‌کنید را هم آلوده می‌کنید.

ناف عضو دردناک و حساسی است پس آن را با یک گوش پاک کن آغشته به آب گرم و صابون کاملا به آرامی تمیز کنید.

نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: