کد خبر: ۲۶۱۲
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۸
پپ
چرا در خواب می‌میریم؟
صفحه نخست » پزشکی

زمانی که چشم‌های خود را می‌بندید و وارد حالت عدم هوشیاری می‌شوید، برخی عملکردها در بدن به درستی انجام نمی‌شوند و خطر این مسئله در برخی افراد بالاست و ممکن است منجر به مرگ فرد در خواب شود. به چند مورد مهم در این رابطه توجه کنید.

توقف ناگهانی قلب در خواب

ایست ناگهانی قلب، زمانی رخ می‌دهد که گره جیبی دهلیزی، گرهی در قلب است که اساسا ضربان‌ساز طبیعی بدن است، دچار مشکل شود. به عبارت دیگر این شرایط زمانی رخ می‌دهد که سیستم‌های الکتریکی قلب به درستی کار نمی‌کنند. در برخی موارد این مشکل طی چند دقیقه اول باعث مرگ می‌شود. این مشکل جریان خون را در مغز کاهش می‌دهد، مهم‌ترین و شاید خطرناک‌ترین بخش مسئله این است که این مشکل نه تنها در خواب اتفاق می‌افتد، بلکه در بسیاری از موارد قبل از وقوع هیچ نشانه‌ای ندارد.

سم مونوکسید کربن

مونوکسید کربن یا CO یک گاز بی‌رنگ و بی‌بو است که اگر مقدار زیادی از آن وارد ریه‌ها شود باعث مرگ می‌شود. این گاز از اتومبیل‌های در حال کار، اجاق گاز، کوره، شومینه و... منتشر می‌شود و کشف این گاز در محیط تقریبا غیر‌ممکن است مگر این‌که از دستگاه آشکار‌ساز مونوکسید کربن استفاده شود.

اگر مقدار مناسبی از این گاز در یک محیط کوچک تجمع پیدا کند، تنفس آن منجر به مرگ می‌شود. اگر فرد قربانی بیدار باشد علائمی مانند سرگیجه، ضعف، سردرد یا حالت تهوع را تجربه خواهد کرد.

آنفارکتوس میوکارد یا حمله قلبی

آنفارکتوس میوکارد که بیشتر با عنوان حمله قلبی معروف است، ممکن است در زمان خواب رخ دهد. خوشبختانه این مشکل دارای علائمی است که قبل از اتفاق افتادن قربانی را از خواب بیدار می‌کند. حمله قلبی زمانی رخ می‌دهد که جریان خون به بخشی از قلب مسدود می‌شود. این انسداد می‌تواند بخشی از عضله قلب را نابود کند.

آپنه خواب مرکزی

این مشکل زمانی رخ می‌دهد که مغز سیگنال‌های الکتریکی درست را به عضلات کنترل‌کننده تنفس در زمان خواب ارسال نمی‌کند و تصور می‌شود این عارضه از وجود مشکلی در ساقه مغز سرچشمه می‌گیرد. اگر مشکل آپنه خواب به اندازه کافی شدید باشد، هیپوکسمی رخ می‌دهد. هیپوکسمی به معنای افت سطح اکسیژن در بدن است، سطح اکسیژن کمتر از میزان مورد نیاز برای انجام عملکردهای حیاتی می‌شود و در نتیجه بدن دچار کمبود اکسیژن می‌شود.

آپنه خواب انسدادی

نوعی اختلال در خواب است که در آن تنفس فرد به‌طور مکرر متوقف شده و دوباره شروع می‌شود. آپنه خواب انسدادی یکی از رایج‌ترین علل مرگ در خواب است. فرد مبتلا در هنگام قطع تنفس دچار افت ناگهانی اکسیژن خون می‌شود.

آنوریسم مغزی

آنوریسم مغزی یک نقطه ضعیف در دیواره رگ خونی در مغز است. آنوریسم شبیه به بادکنک نازک و کوچکی است که پر خون است. اما به مرور زمان و با پمپاژ خون در رگ‌ها این بادکنک ضعیف و ملتهب می‌شود و اگر فشار خیلی افزایش پیدا کند، پارگی رخ می‌دهد. زمانی که آنوریسم مغزی پاره می‌شود، خونریزی معمولا فقط چند ثانیه طول می‌کشد. اما خون منجر به آسیب سلول‌های مغزی اطراف می‌شود و این مسئله فشار داخل جمجمه را افزایش می‌دهد. اگر فشار خیلی زیاد شود، شرایط می‌تواند به سرعت منجر به مرگ شود.

خفگی در خشکی

همه ما می‌دانیم که در آب خفه می‌شویم، اما شاید هیچ یک با خفگی در خشکی آشنا نباشیم. نظریه پشت این خطر به این شکل است که خفگی حتی وقتی فرد از آب بیرون آمده هم اتفاق می‌افتد. این خفگی زمانی رخ می‌دهد که آب فرو داده شده از طریق تنفس، حتی یک قطره، وارد گلو و سپس وارد ریه می‌شود. ورود این آب معمولا با نشانه‌هایی همراه است اما این نشانه‌ها خفیف هستند. مشکل این‌جاست که این یک قطره آب می‌تواند منجر به بروز مشکل تنفسی شود که به مرور زمان بدتر می‌شود. در برخی موارد مشکل تنفسی تا ساعت‌ها یا حتی تا چند روز بعد هم برطرف نمی‌شود، تا این‌که فرد می‌خوابد. این مشکل تنفسی در خواب سطح اکسیژن بدن را کم می‌کند تا این‌که فرد بالأخره خفه می‌شود.

علاوه بر انتخاب یک رژیم غذایی سالم و ورزش کردن، خوابیدن به اندازه کافی نیز یکی دیگر از عواملی است که به داشتن یک زندگی سالم کمک می‌کند.

نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: