کد خبر: ۲۵۴۶
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۴
پپ
صفحه نخست » پزشکی

احساس تشنگی در روز‌های گرم تابستان مسأله‌ عجیبی نیست اما اگر همیشه احساس تشنگی می‌کنید و هر قدر آب می‌خورید تشنگیتان برطرف نمی‌شود، علت دیگری دارد که از آن بی‌خبرید. در این‌جا به 7 علت اصلی احساس تشنگی همیشگی می‌پردازیم.

۱ـ نمک رژیم غذاییتان زیاد است

نمک آب درون سلول‌های بدن را به خود جذب می‌کند و بدن را مجبور ‌می‌کند تا جایی که ممکن است آب بیشتری را در خود ذخیره کند، به همین دلیل است که وقتی نمک خیلی زیادی ‌می‌خورید ادرارتان کم ‌می‌شود. در این شرایط، سلول‌هایی که آب خود را از دست داده‌اند یک پیام شیمیایی به مغز ارسال ‌می‌کنند تا آب بیشتری درخواست کند، از این‌جا احساس تشنگی شما شروع ‌می‌شود.

۲ـ پیاده‌روی و ورزش شما را تشنه ‌می‌کند

روزهایی که تعریق بیشتری دارید، نیاز بیشتری به نوشیدن آب پیدا ‌می‌کنید. وقتی ورزش ‌می‌کنید، با شروع تعریق رطوبت بدن‌تان را از ‌می‌دهید و اگر این رطوبت از دست رفته را با مصرف آب جایگزین نکنید، در نهایت آب بدن‌تان از بین ‌می‌رود.

۳ـ بیش از اندازه در معرض آفتاب بوده‌اید

تابستان فصل سفر و گردش است و با فرا رسیدن آن، زمان بیشتری را در فضای آزاد سپری ‌می‌کنیم. حتی اگر فعالیت بدنی زیادی مثل ورزش کردن در فضای آزاد نداشته باشید، باز هم خطر از دست رفتن آب بدن شما را تهدید ‌می‌کند.

۴ـ ممکن است مبتلا به دیابت باشید

بعضی افراد مبتلا به دیابت که از بیماری خود بی‌خبرند، علائم دیابت را با نشانه‌های از دست رفتن آب بدن اشتباه ‌می‌گیرند. بدن وقتی آب خود را از دست ‌می‌دهد، سعی ‌می‌کند مایعات خود را حفظ کند، در نتیجه کمتر ادرار ‌می‌کنیم اما در بیماری دیابت، قند بالا ‌می‌رود و ما را مجبور ‌می‌کند تا بیشتر ادرار کنیم. سه نشانه عمده بیماری دیابت، تشنگی مفرط، تکرر ادرار و تاری دید است. اگر هر سه این نشانه‌ها را دارید، به پزشک مراجعه کنید.

۵ـ دچار سندروم خشکی دهان هستید

بعضی بیماری‌های نادر باعث خشک شدن دهان ‌می‌شوند. وقتی غدد بزاق درون دهان، بزاق کافی تولید نکنند، احساس ‌می‌کنید به آب بیشتری نیاز دارید تا از خشکی ناخوشایند دهان‌تان خلاص شوید. اگر خشکی دهان‌تان به درازا کشید، به پزشک مراجعه کنید.

۶ـ کم‌خون هستید

بدن برای انتقال خون به سرتاسر بدن از سلول‌های خونی سالم خود استفاده ‌می‌کند. کم‌خونی خفیف معمولا باعث تشنگی مفرط نمی‌شود اما اگر کم‌خونی شدت پیدا کند، علاوه بر خستگی شدید، احساس تشنگی هم از علائم این بیماری خواهد بود.

۷ـ داروهایتان باعث خشک شدن دهان‌تان ‌می‌شوند

بعضی داروها روی دهان تأثیر ‌می‌گذارند و ‌می‌توانند باعث خشک شدن آن شوند. برای مثال، یکی از عوارض جانبی بعضی از داروهای مخصوص فشار خون بالا، خشکی دهان است. اگر تشنگی اذیت‌تان ‌می‌کند، درباره داروهایتان با پزشک خود صحبت کنید.

نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: