کد خبر: ۲۳۸۴
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۷
پپ
چرا برخی هنگام خمیازه کشیدن گوش درد می‌گیرند؟
صفحه نخست » پزشکی

اگر هنگام خمیازه کشیدن در گوش خود احساس درد می‌کنید، پزشک ممکن است نیازمند انجام چندین معاینه برای تشخیص باشد. گوش درد هنگام خمیازه کشیدن می‌تواند به واسطه دلایل مختلفی شکل بگیرد.

علائم دیگری مانند تب یا ترشح از گوش نیز می‌توانند به همراه احساس درد، وجود داشته باشند. اگر به آنفلوآنزا یا سرماخوردگی مبتلا شده‌اید، گوش درد شما به احتمال زیاد در نتیجه عفونت شکل گرفته است. با این وجود، اگر درد شدید و پایدار است، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید تا تشخیص درست صورت گرفته و و روند درمان آغاز شود.

چه دلایلی می‌توانند موجب گوش درد موقع خمیازه کشیدن شود؟

مسدود شدن شیپور استاش

شیپورهای استاش گوش میانی را به پشت گلو متصل می‌کنند. این لوله‌های کوچک برای تخلیه مایع اضافی از گوش به کار گرفته می‌شوند و همچنین سطوح فشار هوای مناسب را درون گوش حفظ می‌کنند. هر زمان که خمیازه می‌کشید، این لوله‌ها اندکی باز می‌شوند تا اجازه ورود هوا به گوش میانی داده شود، و از این رو، فشار هوا در گوش‌ها را با فشار اتمسفری برابر می‌کنند.

این لوله‌ها می‌توانند به واسطه عفونت، آلرژی یا سرماخوردگی مسدود شوند. انسداد می‌تواند به افزایش فشار درون گوش میانی منجر شود. این فشار افزایش یافته می‌تواند موجب شکل‌گیری درد در گوش شود، که هنگام خمیازه کشیدن شدت درد بیشتر نیز می‌شود. از دیگر علائم انسداد شیپور استاش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ـ احساس پری داخل گوش‌ها

ـ گوش درد

ـ شکل‌گیری سر و صدا یا صدای زنگ در گوش‌ها

ـ سرگیجه

ـ کاهش قدرت شنوایی

ـ سندرم مفصل گیجگاهی ـ آرواره‌ای (TMJ)

سندرم مفصل گیجگاهی ‌ـ آرواره‌ای می‌تواند یکی دیگر از دلایل احساس درد در گوش هنگام خمیازه کشیدن باشد. استخوان جمجمه به وسیله مفصل گیجگاهی ـ آرواره‌ای به استخوان آرواره پیوند خورده است. این یک مفصل کوچک است که جلوی گوش‌ها قرار دارد. این مفصل می‌تواند به دلایل بسیاری از جمله سایش مداوم دندان‌ها روی یکدیگر، آسیب به مفصل، استرس و جویدن بیش از اندازه آسیب ببیند. هنگامی که مفصل آسیب می‌بیند، فشار روی اعصاب ایجاد می‌شود که می‌تواند بسیار دردناک باشد. از آن‌جایی که مفصل بسیار نزدیک به گوش است، درد اغلب در گوش احساس می‌شود. شما ممکن است درد شدید و ناگهانی را هنگام خمیازه کشید، جویدن یا حرف زدن تجربه کنید. از دیگر علائم مرتبط با این شرایط می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ـ قفل شدن مفصل آرواره

ـ درد در گوش

ـ سر و صدا در حرکت مفصل آرواره

ـ مسدود شدن شیپور استاش

درمان برای انواع درد

برای شیپور استاش مسدود شده

تمرین: شیپور استاش مسدود شده با گذشت زمان بهبود می‌یابد و البته برخی تمرینات را می‌توان برای باز کردن سریع این لوله ها مد نظر قرار داد. شما می‌توانید بینی خود را گرفته، دهان خود را ببندید و تلاش کنید به آرامی خوا را از بینی خود خارج کنید. آدامس جویدن نیز می‌تواند برای باز کردن شیپورهای استاش مفید باشد.

داروها: انسداد لوله استاش می‌تواند در نتیجه یک عفونت یا آلرژی شکل گرفته باشد. آنتی بیوتیک‌ها ممکن است برای درمان عفونت تجویز شوند و در مورد آلرژی‌ها، داروهای ضد آلرژی یا اسپری استروئید می‌توانند مفید باشند. گاهی اوقات مسکن‌های ساده نیز در کنترل درد مؤثر عمل می‌کنند.

جراحی: جراحی زمانی مد نظر قرار می‌گیرد که گزینه‌های درمانی محافظه کارانه در بهبود شرایط و باز کردن شیپورهای استاش موفق نبوده‌اند. یک برش کوچک در پرده گوش ایجاد می‌شود تا مایع اضافی خارج شود و فشار متعادل شود. یک لوله کوچک ممکن است در این مکان باقی بماند تا به تخلیه هر چه بیشتر کمک کند.

درمان برای سندرم مفصل گیجگاهی ـ آرواره‌ای

درمان سندرم مفصل گیجگاهی ـ آرواره‌ای به دلیل آن بستگی دارد. شدت علائم و مشکلات مرتبط می‌توانند بر انتخاب گزینه درمانی تأثیرگذار باشند. اگر تنها نگرانی درد است، مسکن‌های بی‌نیاز از تجویز پزشک بسیار کارآمد عمل می‌کنند. برای درد شدید، ممکن است داروهای شل‌کننده عضله و ضد التهاب تجویز شوند. استفاده از کمپرس داغ نیز می‌تواند مؤثر باشد.

اگر مشکل به واسطه تراز نامناسب آرواره یا سایش دندان‌ها روی یکدیگر شکل گرفته، روش‌های ارتودنسی و استفاده از یک محافظ دندان می‌توانند مؤثر باشند. اگر درد شدید است و با مصرف دارو تسکین پیدا نمی‌کند، روش‌های جراحی مانند آرتروسکوپی مفصل گیجگاهی ـ آرواره‌ای و آرتروسنتسی می‌توانند به کار گرفته شوند.

نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: