کد خبر: ۲۱۹۸
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۷
پپ
صفحه نخست » پزشکی

فشار مداوم روی سیاهرگ‌ها باعث می‌شود دیواره رگ‌های خونی ضعیف شود و رگ‌های واریسی ایجاد شود. در بیشتر افراد، وریدهای واریسی، بدشکل و عنکبوتی هستند. راهی برای جلوگیری از تشکیل سیاهرگ‌های واریسی وجود ندارد، ولی با انجام برخی کارها می‌توان احتمال ابتلا به این مشکل را کاهش داد:

ـ به طور منظم ورزش کنید.

پیاده‌روی و آهسته دویدن، جریان خون را در پاها بهبود می‌دهد و جریان خون مناسب، از پیشرفت و بدتر شدن سیاهرگ‌های واریسی جلوگیری می‌کند. همچنین ورزش، فشار‌خون بالا را کاهش می‌دهد و سیستم گردش خون کل بدن را تقویت می‌کند.

ـ از ایستادن طولانی‌مدت خودداری کنید.

ایستادن در یک‌ جا برای مدت زمان طولانی، فشار وارده به سیاهرگ‌های پاها را افزایش می‌دهد. این فشار وارده نیز دیواره رگ‌های خونی را ضعیف می‌کند. البته برخی مشاغل طوری هستند که فرد مجبور است مدت طولانی در یک‌ جا سر پا بایستد. در این‌گونه مواقع سعی کنید هر چند وقت یک‌بار وضعیت بدنی خود را تغییر دهید و حداقل هر نیم ساعت یک‌بار کمی قدم بزنید تا خیلی یک جا نایستید.

ـ به طور صحیح بنشینید.

روی صندلی، صاف و راست بنشینید و پاهایتان را روی هم نیندازید. نشستن صحیح و مناسب، گردش خون را در پاها بهبود می‌بخشد، در‌حالی‌که انداختن پاها روی هم، جریان خون را در پاها مختل می‌کند.

ـ وزن مناسب و سالم بدن را حفظ کنید.

وزن اضافی بدن در افراد چاق، فشار زیادی روی پاها و سیستم گردش خون بدن وارد می‌کند. یک برنامه غذایی سالم و مناسب داشته باشید و از مصرف غذاهای پر‌کالری و با ارزش غذایی کم خودداری کنید. البته برخی افراد، بدون در نظر گرفتن وزن آن‌ها، بیشتر از بقیه مستعد ابتلا به واریس پا هستند. در این‌گونه موارد هم بایستی وزن مناسب بدن را حفظ کرد، ولی بایستی با پزشک متخصص در مورد سایر راه‌های کاهش خطر ابتلا به واریس مشورت کرد.

ـ سیگار نکشید

کشیدن سیگار خطرات زیادی برای سلامتی بدن دارد، ولی به یاد داشته باشید که بالا رفتن فشار خون در اثر مصرف سیگار، در ایجاد سیاهرگ‌های واریسی مؤثر است.

ـ‌ از مصرف قرص‌های ضد‌ بارداری با استروژن بالا خودداری کنید

مصرف طولانی‌مدت قرص‌های ضد بارداری با استروژن بالا، خطر ابتلا به واریس پا را افزایش می‌دهد که به دلیل تغییر عملکرد دریچه‌های سیستم گردش خون است.

ـ پاهای خود را مدتی بالا نگه دارید.

خصوصا اگر مدت زمان طولانی ایستاده‌اید، مدتی در طی روز و یا بعد از اتمام کار خود، پاهای خود را بالا نگه دارید تا گردش خون در پاها بهبود یابد و پاها استراحت کنند. همچنین موقع خواب می‌توانید کمی‌پاهای خود را بالاتر بگذارید. برداشتن فشار از روی پاها، از تجمع خون در سیاهرگ‌ها جلوگیری می‌کند.

ـ شلوار و دامن تنگ نپوشید

برای بهبود جریان خون به قسمت‌های پایینی بدن، از پوشیدن لباس تنگ در قسمت پاها و کمر خودداری کنید. لباس‌های کمی گشاد و نرم بپوشید. همچنین کفش راحت، با پاشنه متوسط و اندازه پای خود بپوشید و از پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند و تنگ و نامناسب خودداری کنید.

ـ جوراب سفت و مخصوص واریس بپوشید

قبل از خرید جوراب مخصوص واریس، درباره اندازه و میزان فشردگی جوراب که مناسب شرایط شما باشد، با پزشک خود یا دکتر داروخانه مشورت کنید.

ـ از درمان‌های پزشکی استفاده کنید

اگر همه درد شدیدی داشتید یا اگر روش‌های بالا مءثر نبودند، بایستی از درمان پزشکی تحت نظر پزشک متخصص استفاده کنید. این روش‌های درمانی عبارتند از:

اسکلروتراپی، جراحی با لیزر و برداشتن سیاهرگ‌های واریسی از پا. با پزشک متخصص مشورت کنید تا بهترین روش درمانی مناسب شما را بیان کند.

هشدار

ـ اگرچه سیاهرگ‌های واریسی به طور کلی مشکل خطرناکی نیستند، ولی می‌توانند نشان‌دهنده یک بیماری جدی و خطرناک باشند. لذا اگر وضعیت سیاهرگ‌های واریسی در شما روز به روز بدتر می‌شود، حتما به پزشک مراجعه کنید تا وضعیت سلامتی شما را بررسی کند. نباید برای از بین بردن رگ‌های واریسی از درمان با دست، مثل ماساژ پا استفاده کرد. این کار خطرناک است و باعث ایجاد آمبولی در رگ‌ها می‌شود.

ـ در جایی از پا که واریس معمولا رخ می‌دهد از یخ استفاده کنید و یا آن را گرم کنید تا عضلات و درد پاها آرام شوند.

ـ سعی کنید پاها را بالاتر از سر خود نگه دارید. همچنین برای جریان خون بهتر از روغن بادام استفاده کنید.

ـ نباید برای از بین بردن رگ‌های واریسی از درمان با دست، مثل ماساژ یا لرزاندن پا استفاده کرد. این کار خطرناک است و باعث ایجاد آمبولی (لخته خون متحرک) در رگ‌ها می‌شود که می‌تواند حرکت کند و با قرارگیری در رگ‌های قلب باعث سکته قلبی گردد، و یا در رگ‌های مغز باعث سکته مغزی شود و یا در رگ‌های ریه، باعث انفارکتوس ریوی شود که همه این‌ها کشنده هستند.

نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: