کد خبر: ۲۱۸۳
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۱
پپ
صفحه نخست » ایوان هنر

انتشار فهرست بلندبالای سینماگرانی که از بنیاد سینمایی فارابی و مؤسسه رسانه‌های تصویری پول دریافت کرده‌اند، واکنش‌های متعددی را در میان اهل هنر و سینما برانگیخت. بیشترین واکنش نسبت به فیلم‌سازانی بود که ادعای استقلال مالی در فعالیت‌های خود داشتند. اگرچه پیش از این نیز بارها و بارها توسط رسانه‌هایی چون روزنامه کیهان نسبت به وابستگی این دسته از سینماگران به پول دولت مطالب و مقالاتی منتشر شده است ولی همواره با انکار و تکذیب آن‌ها مواجه می‌شد. باید ذکر نمود در کشورهایی مانند ایران که صنعت سینما هنوز به حدی از رشد برای خودکفایی نرسیده، کمک‌های دولت و نهادهایی مانند آن خالی از ‌اشکال بوده و حتی در مواردی لازم می‌نماید البته بایستی با نظارت و دقت بیشتری صورت پذیرد. اما این‌که برخی سینماگران کمک‌های هنگفت مالی دولت را از کیسه ملت دریافت کرده و بر ضد خواست و عقائد و باورهای همان ملت حرکت کرده و فیلم بسازند و ادعای مستقل بودن هم داشته باشند، حکایت نمک خوردن و نمکدان شکستن است.

مثلا برای ساخت فیلمی مثل «آشغال‌های دوست داشتنی» که در مدح و تجلیل از فتنه ضد ملی پس از انتخابات سال 88 ساخته شد، حدود 700 میلیون تومان بنیاد سینمایی فارابی و مبلغ 550 میلیون تومان هم مؤسسه رسانه‌های تصویری هزینه کرده‌اند. یعنی در مجموع سازندگان این فیلم یک میلیارد و دویست و پنجاه میلیون تومان از بیت‌المال پول دریافت کرده‌اند. فیلمی که سال‌ها در محاق توقیف بوده و حتی در جشنواره‌های مختلف ولو برای نمایش محدود در جشنواره جهانی فیلم فجر امسال نیز مجوز نگرفت! ماجرا این‌جاست پولی که مؤسسه رسانه‌های تصویری پرداخت می‌کند، ظاهرا برای خرید حقوق پخش فیلم در شبکه خانگی در نظر گرفته می‌شود ولی نگاهی به فهرست هزینه‌های پرداختی این مؤسسه به فیلم‌سازان، نشان می‌دهد که این هزینه‌ها بسیار فراتر از حقوق یاد شده بوده و در واقع پولی که مؤسسه رسانه‌های تصویری پرداخت کرده، کمک بلاعوضی به سازنده فیلم به‌شمار آمده است!

همچنین سازنده فیلم «عصبانی نیستم» (فیلمی در حمایت از فتنه‌گران که مدتها مجوز نمایش نداشت)، 500 میلیون تومان از دو مؤسسه دولتی دریافت کرده و «م ـ ف» که به سازنده آثار مبتذل مشهور بوده و همواره مدعی است که با خرج خود فیلم می‌سازد، برای ساخت همان آثار مبتذل حدود یک میلیارد تومان از این دو مؤسسه پول دریافت کرده اگرچه اخبار غیررسمی به نقل از عوامل مؤثر سابق بنیاد فارابی حکایت از آن دارد که وی تنها برای ساخت فیلم مبتذل «خصوصی» که به‌دلیل ابتذال بیش از حد از پرده سینماها پایین کشیده شد، مبلغی حدود یک میلیارد و چهارصد میلیون تومان از بنیاد سینمایی فارابی دریافت کرده است. اما نکته بامزه‌تر به یکی دیگر از مدعیان سینمای مستقل به نام «ع ـ ر» بازمی‌گردد. او علاوه ‌بر حدود یک میلیارد و نیم میلیون تومان که بابت برخی فیلم‌هایش گرفته، برای فیلمی به نام «لطفا بدون گناه» رقم 400 میلیون تومان از بنیاد فارابی پول دریافت کرده، در‌حالی‌که هیچ نشانی از تولید و ساخت فیلم یاد شده وجود ندارد! و برای فیلم دیگری به نام مردی بدون سایه نیز 510 میلیون تومان دریافت کرده که علیرغم صدور پروانه ساخت، هنوز خبری از تولید آن نیست! در واقع این سینماگر به اصطلاح مستقل برای فیلم‌های نساخته هم بودجه گرفته است!

نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: