کد خبر: ۱۷۵۹
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۲
پپ
صفحه نخست » کاوش


زهرا چيذري

خانمِ جواني كه مي‌خواهد تحت عمل جراحي بيني قرار گيرد. در بدو ورود به اتاقِ عمل، تكنیسين بيهوشي و سيركولر اتاق عمل ضمن مصاحبه جداگانه با بيمار از وي در خصوص همراه داشتن وسايل و اشياع فلزي احتمالي مانند انگشتر، گوشواره و دستبند سؤال مي‌كنند كه بيمار به اين سؤالات پاسخ منفي مي‌دهد! عمل جراحي انجام مي‌گيرد و جراح حين عمل از كوتر استفاده مي‌كند. در انتهاي عمل بعد از برداشتن چسب از روي پلك‌هاي وي، كادر درماني متوجه سوختگي شديد در عنبيه چشم وي مي‌شوند. شدت اين سوختگي به حدي است كه به‌رغم انجام تمامي درمان‌های صورت گرفته در نهايت منجر به تخليه چشم اين دختر نگون‌بخت مي‌شود! در بررسي‌هاي به عمل آمده، كادر درماني متوجه مي‌شوند كه اين دختر جوان روي عنبيه خود يك نگين ستاره‌اي شكل كوچك با هدف زيبايي كاشته بوده است كه فكر نمي‌كرده اين موضوع اهميتي داشته باشد، اما همين امر منجر به بروز فاجعه‌اي بزرگ براي بيمار و كادر درماني شده است.

چشمانش برق مي‌زند؛ اشتباه نكنيد اين برق حكايت برق خوشحالي نيست. برق غم هم نيست. اين برق برق نگين‌هايي است كه در چشمش كاشته شد تا بيشتر جلب توجه كند! درست در شرايطي كه هر روز خبرهاي تلخ و ناگواري به گوشمان مي‌رسد كه فقر و شرايط بد اقتصادي محور اصلي تمام آن‌هاست، شنيدن خبر رفتارهاي لاكچري برخي از افراد همچون كاشت نگين در چشم يا حتي عمل جراحي تغيير ‌رنگ عنبيه چشم با مبالغ چندين ميليون توماني ماجراي دردناكي است كه بيش از پيش شكاف طبقاتي شكل گرفته در جامعه را به تصوير مي‌كشد. بگذريم از اينكه اين ماجرا براي برخي متقاضيان زيبايي خيلي گران تمام مي‌شود. نمونه‌اش همين خانم جوان كه به خاطر وجود نگين فلزي در چشمش دچار سوختگي شده و چشمانش را از دست داد.

لاكچري بچه پولدارها

كاشت نگين در چشم چند سالي مي‌شود به مجموعه لاكچري‌هاي بچه پولدارها افزوده شده است. اين نگين‌ها به شكل‌هايي همچون ستاره، ماه و قلب در بخش سفيدي چشم كاشته مي‌شوند و صاحب اين نگين‌ها وقتي چشم‌هايش را براي نگاه كردن به كناره‌ها مي‌چرخاند، نگين چشمش خودنمايي مي‌كند، اما اگر شما هم مي‌خواهيد در چشمتان ستاره و ماه بكاريد يا حتي رنگ چشمتان را بدون استفاده از لنز و به طور دائمي عوض كنيد، لازم نيست راه دوري برويد در برخي از نام آشناترين مراكز چشم پزشكي شهر تهران هر دو عمل را برايتان انجام مي‌دهند. اعمالي كه فارغ از عوارض متعدد آن براي پزشكاني كه آن را انجام مي‌دهند، چندان هم سخت نيست و درآمد خوبي را عايد اين مراكز معروف مي‌كند.

همين حوالي

چند سالي مي‌شود مراكز چشم‌پزشكي مجهزي از سوي بخش‌ خصوصي در مناطق بالاي شهر تهران و شهرستان البرز راه‌اندازي شده است. اين مراكز چشم‌پزشكي صرفنظر از خدمات‌دهي مناسب و رفتار خوبي كه در آن‌ها با بيماران صورت مي‌گيرد، چندان هم كارنامه مثبتي ندارند. به‌طور نمونه همين چند سال پيش بود كه 21 چشم قرباني داروي تقلبي اوستيني شد كه در يكي از مراكز معروف و مجهز چشم‌پزشكي خصوصي تهران به چشم بيماران ديابتي تزريق شد، اما حواشي اين مراكز درماني به همين‌جا ختم نمي‌شود و اين مراكز در كنار خدمات درماني به بيماران در كار تجارت زيبايي هم ورود يافته‌اند و رنگ چشم عوض مي‌كنند و نگين چشم مي‌كارند. كلينيك‌ها و بيمارستان‌هايي در همين حوالي و متعلق به افرادي كه مي‌شناسيمشان.

عملي كه در آمريكا انجام نمي‌شود

دكتر بهرام عين‌اللهي، جراح و متخصص قرنيه چشم در گفتگو با «جوان» درباره عمل كاشت نگين در چشم اينگونه توضيح مي‌دهد: اين كار مورد تأييد نيست و هيچ كجاي دنيا چنين عملي به لحاظ علمي مورد تأييد نيست. براي انجام هر عمل جراحي بايد استانداردهايي از سوي سازمان‌هاي رسمي همچون FDA آمريكا و اروپا مورد ‌تأييد قرار گرفته باشد، اما جراحي‌هايي همچون تغيير رنگ چشم يا كاشت نگين در چشم هيچكدام تأييديه‌هاي FDAرا ندارند و روش‌هاي خوبي نيستند. بنا به تأكيد وي نگين چشم به هر حال جسمي خارجي محسوب مي‌شود و مي‌تواند به سلامتي چشم آسيب برساند و حتي موجب عفونت شده و منجر به تخليه چشم و نابينايي شود.

رئيس قطب چشم‌پزشكي دانشگاه شهيد‌ بهشتي درباره عمل تغيير رنگ چشم هم مي‌گويد: در اين مورد نيز مقالات زيادي درباره عوارض اين عمل به نگارش در آمده است. به گفته وي در آمريكا چنين عمل‌هايي انجام نمي‌شود و افرادي كه متقاضي تغيير رنگ چشم يا كاشت نگين در چشمشان باشند بايد براي انجام اين عمل‌ها به كلمبيا و ديگر كشورهاي آمريكاي‌جنوبي بروند، اما اين افراد وقتي باز‌مي‌گردند با عوارض متعددي مواجه مي‌شوند كه مهم‌ترين آن‌ها چسبندگي چشم و بيماري آب سياه است. وي تأكيد مي‌كند: هيچكدام از اين عمل‌ها كاربرد درماني ندارد و تنها جنبه زيبايي دارند.

دكتر هاشمي، چشم‌پزشك ديگري است كه در پاسخ به سؤال «جوان» درباره نگين چشم مي‌گويد: دو نوع نگين چشم داريم يكي كه در سفيدي چشم مي‌كارند و خطري ندارد و يك نوع نگين كه در داخل خود چشم مي‌كارند كه كار بسيار خطرناكي است و مي‌تواند دردسرساز شود. وي در پاسخ به اين سؤال كه آيا اين نگين در ايران هم كاشته مي‌شود يا خير‌؟ مي‌گويد: ‌بله، عمل سختي نيست و در ايران هم انجام مي‌شود، اما هر پزشكي اين كار را انجام نمي‌دهند.

7 تا 23 ميليون براي كوري!

عملي كه در آمريكا انجام نمي‌شود، اما در ايران انجام مي‌شود؛ هزينه انجام عمل كاشت نگين در چشم چيزي حدود 7 ميليون تومان و عمل جراحي تغيير رنگ چشم حول و حوش 23 ميليون تومان است. اين عمل‌ها چندان متقاضي ندارند، چون گران و خطرناكند، اما اصلي‌ترين سؤال در برابر اين ماجرا چرايي انجام چنين عمل‌هاي خطرناكي در ايران است. آيا پزشكاني كه در مراكز رسمي و كلينيك‌هاي خصوصي مشهور شهر تهران عمل جراحي تغيير رنگ چشم يا كاشت نگين را انجام مي‌دهند، همه واقعيت را به بيماران خود مي‌گويند يا به فكر تجارت خود هستند؟!

نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: