کد خبر: ۱۱۳۷
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۸
پپ
زني كه در سينما بانو ناميده مي‌شود حاضر نيست كشتار روهينگيا را محكوم كند
صفحه نخست » ایوان هنرمحمدصادق عابديني

زني كه جايزه صلح نوبل را برده است و در سينما از وي با عنوان «بانو» نام برده مي‌شود و كارگردان فرانسوي تلاش كرده وي را نلسون ماندلاي آسيا نشان دهد، در مقابل كشتار مسلمانان روهينگيا سكوت كرده و اين موضوع خشم افكار عمومي را در پي داشته است.

در روزهاي اخير اعتراضات زيادي در شبكه‌هاي اجتماعي درباره سكوت آنگ سان سوچي و عدم محكوميت كشتار مسلمانان مطرح مي‌شود و كاربران شبكه‌هايي مانند توئيتر خواستار لغو جايزه نوبل اين زن ميانماري هستند.

پشت نقاب انسان‌دوستی

زماني كه لوك بسون، كارگردان سرشناس سينماي فرانسه، در حال كارگرداني فيلم بانو(The Lady) بود، كسي فكرش را نمي‌كرد كه زني كه چهره‌اش در اين فيلم به عنوان يك قهرمان انسان‌دوست و مبارز راه آزادي معرفي مي‌شود، چهره غيرانساني‌اش را چند سال بعد نشان خواهد داد. در روزهايي كه مردم مسلمان روهينگيا در كشور ميانمار از خانه‌هاي‌شان رانده شده و قتل عام مي‌شوند، آنگ سان سوچي، زن ميانماري كه جايزه صلح نوبل را برده است، اين روزها به خاطر سكوت معنادارش در قبال نسل‌كشي مسلمانان و همراهي با ارتش و بوداييان تندرو در كشتار مردم روهينگيا، از سوي افكار عمومي جهان تحت فشار قرار گرفته است. درخواست براي بازپس گرفتن جايزه نوبل آنگ سان سوچي يكي از درخواست‌هايي است كه اين روزها در توئيتر بسيار به چشم مي‌آيد.

در فيلم «The Lady» كه تلاش شده اتفاق‌ها مستندگونه بازسازي نيز شود، شاهد آن هستيم كه آنگ سان سوچي زني مبارز نشان داده مي‌شود؛ زني كه براي احقاق حقوق مردم كشورش دست به مبارزه‌اي طولاني مي‌زند، جانش به خطر مي‌افتد و در نهايت راهي را كه پيش گرفته است با پيروزي پشت سر مي‌گذارد.

مجله ديپلمات كه به وقايع بين‌المللي در منطقه آسياپاسيفيك مي‌پردازد، در مقاله‌اي با عنوان «بدبختي‌هاي آنگ سان سوچي» اين سؤال را مطرح كرده است كه آيا بانو (عنواني كه لوك بسون به آنگ سان سوچي داد) هنوز قهرمان حقوق بشر و دموكراسي است؟ ديويد هوت، نويسنده اين مقاله با كنايه از فيلم «The Lady»ياد مي‌كند و مي‌گويد لوك بسون در اين فيلم تلاش كرده است آنگ سان سوچي را به عنوان نلسون ماندلاي آسيا معرفي كند. اما در عمل آنچه رخ مي‌دهد، چيز ديگري است. اقليت روهينگيايي كه صرفا 4 درصد از جمعيت ميانمار را تشكيل مي‌دهند، سال‌هاست كه از سوي اكثريت بودايي دچار آپارتايد شده و در سال‌هاي اخير خشونت گسترده‌اي براي پاكسازي نژادي اين اقليت به راه افتاده است. مسلمانان روهينگيايي كشته مي‌شدند كه آنگ سان سوچي، در سال1991 به عنوان برنده جايزه صلح نوبل معرفي شد و باز هم مسلمانان كشته مي‌شدند كه در سال 2011، لوك بسون كارگردان فرانسوي زندگي اين زن ميانماري را در قالب فيلمي سينمايي به تصوير كشيد؛ فيلمي كه در آن اگرچه از ظلم و ستم بر آنگ سان سوچي و مشقت‌هاي وي در زندان و بازداشت خانگي صحبت مي‌شود اما هيچ اشاره‌اي به نسل‌كشي و خشونت‌هاي نژادي عليه مردم بي‌دفاع روهينگيا نمي‌شود.

نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: